Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

5 SPOSOBÓW NA ZDROWE KOLANA I KOSTKI

sposoby na mocne kolana i kostki

5 SPOSOBÓW NA ZDROWE KOLANA I KOSTKI

Kolana i kostki to części naszego ciała, które często doznają kontuzji. Co więcej, każda kontuzja wpływa na dalsze osłabienie i zwiększenie ryzyka powstania urazu w przyszłości. To m.in. dlatego ważne jest, by do kontuzji nie doprowadzać.

Jeśli nie wierzysz, że można to zrobić – przeczytaj kilka z naszych sposobów poniżej. Wprowadzając je do swojego codziennego życia, zmniejszysz prawdopodobieństwo urazów do minimum.

5 SPOSOBÓW NA ZDROWE KOLANA I KOSTKI

rozciąganie mięśni dwugłowych

#1 – WYBIERAJ OBUWIE ZAPROJEKTOWANE DO TWOJEGO RODZAJU AKTYWNOŚCI

Dobór obuwia często opiera się o jego wygląd, markę lub modę. Mało kto jednak przywiązuje wagę do indywidualnego dopasowania swoich butów do uprawianych przez siebie aktywności.

Ważne jest, by buty, które wybierzesz były wygodne i komfortowe, a także dopasowane do budowy Twojej stopy i stworzone z myślą o funkcjonalności dla danego sportu. Pamiętaj także, by na butach nie oszczędzać, tzn. jeśli uprawiasz sport systematycznie, pomyśl o wymianie butów nawet 2 razy do roku – zniszczone buty tracą po prostu swoje właściwości.

#2 – STOSUJ WKŁADKI DO BUTÓW

Wkładki do butów zapewniają odpowiednie wsparcie, a także niwelują efekty wad strukturalnych stóp oraz kostek. Nie ma konieczności wykonywania ich na zamówienie, istnieje wiele modeli, które w dużym stopniu zapewnią właściwe wsparcie piętom i dadzą stopom niezbędną stabilność.

#3 – PAMIĘTAJ O ODPOWIEDNIEJ ROZGRZEWCE

Niezależnie od tego jaki sport uprawiasz i na jakim poziomie zaawansowania jesteś, powinieneś wiedzieć jak ważnym elementem każdego wysiłku jest odpowiednia rozgrzewka. Nigdy o niej nie zapominaj bo Twoje ryzyko kontuzji bez rozgrzewki jest znacznie większe. Twoje mięśnie i stawy są sztywne i nieprzygotowane do wysiłku, a co za tym idzie – bardziej podatne na urazy. Postaraj się dostosować rozgrzewkę do danego sportu i wykonywanych w nim ćwiczeń. Jeśli Twój czas Ci na to pozwala, rozpocznij każdy trening od rollowania a następnie – rozgrzewki dynamicznej.

#4 – WZMACNIAJ TUŁÓW

Nasze ciało to system, który działa ze sobą w ściśle powiązanych zależnościach. Jeśli chcesz więc zadbać o jedną partię ciała, nie zapominaj o innych, w tym w szczególności o tułowiu. Badania pokazują, że wzmacnianie mięśni tułowia pomaga zapobiegać kontuzjom kolan i kostek. Jest tak ze względu na to, że mięśnie głębokie, mięśnie brzucha i pośladków stabilizują miednicę i wpływają na większą stabilność wszystkich mięśni w dolnej części ciała. Silne i mocne mięśnie posturalne pomogą w rezultacie utrzymać lepszą równowagę i odciążą całe ciało od wszystkich aktywności w życiu codziennym.

#5 – KONTROLUJ POZIOM STRESU

Myśląc o kontuzjach kolan i kostek, możesz wiązać je jedynie z fizycznym wysiłkiem i przeciążeniami. Prawda jest jednak taka, że nie mniejszy wpływ na ryzyko kontuzji ma Twoje zdrowie psychiczne, a konkretnie poziom stresu. Na pewno miałeś okazję doświadczyć różnic między treningiem w dni, w które jesteś zrelaksowany a treningiem w dni, w które jesteś zdenerwowany.

Wybierając się na trening, nie myśl więc o problemach i postaraj się przeznaczyć ten czas w 100% dla siebie. Żeby odciąć się od stresu nie musisz też iść na trening. O brak stresu możesz zadbać nawet w domu – czy to przez słuchanie muzyki i spędzenie czasu z dziećmi czy przez ćwiczenia rozciągające lub jogę.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, traktuj taką aktywność tak samo poważnie jak kolejne interwały lub wyjście na siłownię.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]