Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

17 KARYGODNYCH BŁĘDÓW TRENERÓW PERSONALNYCH

siłownia trener personalny

17 KARYGODNYCH BŁĘDÓW TRENERÓW PERSONALNYCH

Zaczynając przygodę z treningiem i oddając się w opiekę trenera personalnego łatwo jest uwierzyć w to, że trener to chodzący autorytet, który nigdy się nie myli. Niestety, to nie zawsze prawda. I o ile część błędów w treningu jest normalna, jest też pewna część, która jest niedopuszczalna i która zamiast prowadzić Cię do lepszych wyników, prowadzi do problemów w przyszłości. Tego typu błędy określamy mianem karygodnych.

W dzisiejszym artykule poświęcimy im trochę uwagi opisując każdy z nich. A po zapoznaniu się z artykułem i przed wyborem osoby, która będzie odpowiadać za Twój trening, przeczytaj jeszcze o tym jak wybrać najlepszego trenera personalnego.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #1 – MISTRZ KONWERSACJI

Rozmowa z osobą trenującą jest ważna na wielu etapach treningu, w tym w jego trakcie. Niestety jednak często zdarza się, że rozmowa trenera personalnego z Klientem jest zbyt dużą częścią treningu i przeradza się w spotkanie towarzyskie – najczęściej kosztem intensywności, techniki i docelowo, rezultatów.

Nie zapominajmy, że praca trenera personalnego jest jak każda inna praca a w niej liczą się przede wszystkim rezultaty. Długie rozmowy podczas treningów takim rezultatom zwyczajowo nie służą.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #2 – ZBYT SKOMPLIKOWANE PROGRAMY TRENINGOWE

Trener personalny ma sporą wiedzę na temat zakresu ćwiczeń, które można wykorzystać, żeby Twoje treningi były skuteczne i ciekawe. Jednym z najtrudniejszych zadań trenera jest więc wybór tych najbardziej odpowiednich w najbardziej odpowiednich momentach. Zamiast tego, trenerzy często tworzą programy treningowe, które zawierają najmodniejsze ćwiczenia z najmodniejszym sprzętem – niekoniecznie prowadzące do najlepszych rezultatów.

Takie treningi może nie zawsze są nudne, ale nie zawsze też przynoszą dobre rezultaty. Czasami warto więc oprzeć się o proste i podstawowe ćwiczenia, które pozwolą oswoić się z odpowiednią techniką i przygotować do kolejnych – tym razem już bardziej skomplikowanych, wyszukanych i modnych.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #3 – BRAK MONITOROWANIA POSTĘPÓW

Wydawać by się mogło, że ta zasada nie dotyczy żadnego trenera – bo przecież przed pierwszym treningiem zrobiony był jakiś wywiad i brane były pewne pomiary (najczęściej związane ze składem ciała, tj. waga, poziom tkanki mięśniowej, tłuszczowej, itp.). Pytanie tylko – jak często takie pomiary są powtarzane i co dzieje się z innymi pomiarami? Czy Twój trener monitoruje Twoją wydolność, siłę, moc, mobilność, i wiele innych parametrów związanych z wysiłkiem? Jeśli nie, czy jedynym wyznacznikiem postępu lub jego braku jest skład ciała – w dodatku przeprowadzany na urządzeniu o wątpliwej rzetelności?

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #4 – ZBYT SZYBKIE PODNOSZENIE POPRZECZKI

Stawianie Klientom wysokich wymagań jest dobrym nawykiem, ale gdzie leży granica zbyt szybkiego postępu treningowego, przede wszystkim pod kątem intensywności, objętości i techniki ćwiczeń? Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie bo granica zbyt szybkiego podnoszenia poprzeczki jest bardzo cienka. Najczęściej wiąże się z punktem #2, czyli zbyt skomplikowanymi ćwiczeniami i programami treningowymi, na które Klient po prostu jeszcze nie jest gotowy. Często zdarza się też, że z treningu na trening podnoszona jest intensywność i objętość treningu – o ile efektów ubocznych takiej taktyki nie widać od razu, długoterminowo takie przypadki prowadzą niestety do braku postępów i chęci do treningu, a także kontuzji.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #5 – NIEPRZYGOTOWYWANIE SPRZĘTU PRZED TRENINGIEM

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przyjść na trening a następnie czekać aż Twój trener personalny przygotuje wszystkie sprzęty treningowe? Co gorsze, może miałeś nawet okazję być w trakcie treningu a kiedy przyszedł czas na zmianę ćwiczenia, dany sprzęt nie był gotowy? To, żeby Twój trening wyglądał w 100% tak jak zakłada plan, jest obowiązkiem Twojego trenera. Ważne jest więc, by Twój trener był punktualny – nie tylko w sensie pojawiania się na treningu i rozpoczynania go, ale przygotowania całego sprzętu z nim związanego.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #6 – WYBIERANIE SKOMPLIKOWANYCH ĆWICZEŃ NA ZAJĘCIACH GRUPOWYCH

Zajęcia grupowe to głównie domena instruktorów fitness, ale często zdarza się, że trenerzy personalni przeprowadzają zajęcia dla kilku osób. Jednym z największych wyzwań takich treningów jest kontrola całej grupy i skupienie się na każdej osobie – głównie pod kątem techniki. Mówiąc szczerze – jest to praktycznie niemożliwe.

Problem robi się jeszcze większy w momencie, w którym trener przygotowuje dla całej grupy skomplikowane ćwiczenia o wysokim stopniu trudności. Jeśli któryś z członków takiej grupy nie jest zaawansowany, może mieć problem z realizacją planu, wykonując ćwiczenia w niewłaściwy sposób. Wraz ze zmęczeniem, technika tylko się pogarsza a połączenie zmęczenia z niewłaściwą techniką jest jednym z najszybszych przepisów na kontuzję.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #7 – ZBYT DŁUGIE ROZGRZEWKI

Rozgrzewka zawsze jest ważnym elementem treningu. Nigdy nie powinno rozpoczynać się intensywnego wysiłku bez niej. Nie oznacza to jednak, że rozgrzewka powinna zabierać Ci dużo czasu. Malo tego, ostatnio w jednym z naszych artykułów Lepsze wyniki z krótszą rozgrzewką pisaliśmy nawet, że…im krótsza rozgrzewka, tym lepiej – oczywiście tak długo jak mięśnie przygotowane są do wysiłku.

Najlepiej byłoby nawet, gdyby Twój trener przygotował Cię do rozgrzewki w taki sposób, byś mógł przeprowadzić ją sam, przed treningiem głównym a czas, który spędzasz z trenerem poświęcony był całkowicie na jednostkę treningową.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #8 – NIEKONTROLOWANIE TECHNIKI

O technice wykonywanych ćwiczeń piszemy praktycznie cały czas. Nie inaczej jest w tym artykule, gdzie poruszyliśmy ten temat już kilkukrotnie. To dlatego, że technika jest jednym z najważniejszych elementów treningu. Bez prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń możesz w zasadzie zapomnieć o lepszych wynikach. Możesz za to przewidzieć przyszłość, bo w niej czekają Cię gwarantowane kontuzje.

Jeśli technika to tak ważna rzecz oczywiste jest, że każdy trener będzie zwracał na nią uwagę, prawda? Niekoniecznie. Jeśli nie wierzysz, przypomnij sobie czy widziałeś kiedyś osobę trenującą z trenerem personalnym, który zamiast kontrolować technikę Klienta spoglądał na telefon (spoglądał to łagodne określenie – często trenerzy spędzają tam sporo treningowego czasu). Ktoś mógłby powiedzieć, że to dlatego, że Klient już zna dane ćwiczenie i wie jak je wykonywać. Nie ma to znaczenia, bo trener powinien kontrolować wysiłek Klienta pod każdym kątem przez 100% trwania treningu – nie przez 99.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #9 – OGÓLNE RADY NA TEMAT WYMAGAJĄCYCH ĆWICZEŃ

W momencie, w którym osoba trenująca wchodzi na wyższy poziom zaawansowania, łatwo jest zbytnio jej zaufać i wytłumaczyć bardziej wymagające ćwiczenia w zbyt ogólny sposób przyjmując, że Klient sobie poradzi. Wiele ćwiczeń, zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych, jest jednak na tyle złożonych, że niezrozumienie każdego z etapu ich techniki może skończyć się złymi konsekwencjami.

Dobrego trenera personalnego powinna cechować stała uwaga i przywiązanie do szczegółów a jednym z nich jest troska o każde powtórzenie każdego ćwiczenia – niezależnie od stopnia jego złożoności.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #10 – ZANIEDBYWANIE MNIEJSZYCH MIĘŚNI

Trenerzy, którzy skupiają się wyłącznie na większych grupach mięśniowych lub tych lepiej prezentujących się w lustrze, często poddają się presji Klienta lub właściciela siłowni/klubu fitness. Oczywiste jest, że każdy Klient szuka jak najszybszych rezultatów a takie rezultaty kojarzy z osobą trenera – jeśli trener doprowadził do szybkich postępów, naturalnie musi być świetny.

Problem w tym, że zwłaszcza na początkowym etapie przygody z treningiem, łatwo jest osiągnąć spore postępy. Najlepsi trenerzy potrafią jednak zrównoważyć efekty krótkoterminowe z długoterminowymi, poświęcając czas nie tylko na zwracające uwagę mięśnie, ale również te, które stanowią fundamenty ich pracy. To dlatego, dobrzy trenerzy przywiązują wagę nie tylko do takich mięśni jak pośladki, uda czy klatka piersiowa, ale biodra, barki i mięśnie w okolicach kostek czy stóp.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #11 – POLEGANIE NA KILKU METODACH TRENINGOWYCH

Jest wiele metod treningowych a spośród tych skutecznych można wybrać wiele odpowiadających na potrzeby danej osoby – w zależności od jej historii, obecnej formy, stopnia zaawansowania treningowego i wielu innych parametrów. W programach treningowych słabych trenerów znajduje się jednak miejsce tylko na sztywne metody treningowe, które może nawet przynosiły efekty, ale przynosiły je innym osobom.

W treningu jest jednak tak, że potrzeby jednej osoby są i prawdopodobnie zawsze będą inne od drugiej. Konieczne jest więc indywidualne spojrzenie na Klienta i otwartość na nowe ćwiczenia i programy treningowe, które mogą zapewnić lepsze rezultaty.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #12 – ODLICZANIE POWTÓRZEŃ

Ten błąd jest najczęściej typowym odwróceniem uwagi Klienta od tego, że trener nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do samego treningu. Wypowiadanie na głos wykonanych powtórzeń sprawia wrażenie jakby trener był obecny, ale w rzeczywistości – nie do końca jest. Tendencja do stałego i głośnego liczenia powtórzeń często zabiera też uwagę od rzeczy naprawdę istotnych, w tym oczywiście techniki.

Nie chodzi o to, że każdy trener, który liczy powtórzenia jest zły. Bardziej chodzi o to, że Twój trener powinien zwracać uwagę na Ciebie i Twój wysiłek a nie stwarzać pozory zaangażowania i zainteresowania.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #13 – IGNOROWANIE PODSTAW

Wspomnieliśmy o tym punkcie już wcześniej, ale warto powtórzyć to jeszcze raz. Żaden trener nie powinien zakładać, że Klient jest w stanie wykonać pewne rzeczy bo należą one do podstaw. Określenie tych podstaw jest ważne na samym początku współpracy i jest elementem niezbędnym w osiąganiu systematycznych i długotrwałych rezultatów.

Dobry trener z pewnością będzie miał dla Ciebie pewien plan, którego stopień skomplikowania będzie wzrastał z czasem i Twoim doświadczeniem. Pominięcie któregoś z kroków może skutkować jedynie problemami a w najlepszym przypadku – zahamowaniem Twoich postępów.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #14 – ZAPOMINANIE O REGENERACJI

Regeneracja to zagadnienie podobne do techniki, w tym sensie, że poświęcamy mu bardzo dużo czasu na blogu. To dlatego, że większość z nas wciąż o regeneracji zapomina. W codziennych obowiązkach, łatwiej jest znaleźć czas na trening, może nawet na rozgrzewkę do treningu. Ale po treningu, czujemy już satysfakcję dobrze wykonanej pracy i jesteśmy gotowi do przejścia do kolejnych zadań. Problem w tym, że regeneracja tak naprawdę odpowiada za to, jak szybko osiągniesz rezultaty i jak szybko będziesz gotowy na kolejny wysiłek. Nawet jeśli Ty zapominasz o tym elemencie treningu, Twój trener na pewno nie powinien.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #15 – BRAK REKOMENDACJI ŻYWIENIOWYCH

Rozumiemy, że w drodze do osiągnięcia celów treningowych, elementów jest bardzo dużo a Klient trenera personalnego widzi się z nim zwyczajowo 1, 2 lub 3 razy w tygodniu. Jak w takim wypadku informować Klienta o prawidłowym odżywianiu i kontrolować jego nawyki? Żyjemy w takich czasach, w których jest to akurat bardzo proste. Wszystko więc sprowadza się do chęci trenera i tego, w jak dużym stopniu trenerowi zależy na swoim Kliencie.

Absolutną podstawą jest tutaj systematyczne przekazywanie informacji o prawidłowym żywieniu (zaznaczając indywidualizację porad do potrzeb i preferencji danej osoby). Jeśli Twój trener nie przywiązuje wagi do tego aspektu, powinna to być dla niego czerwona kartka.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #16 – JEDNO PODEJŚCIE DO KLIENTA

Wspomnieliśmy wyżej o indywidualnych potrzebach i preferencjach Klienta. W parze z nimi idzie jeszcze tzw. dyspozycja dnia czyli to, jak dobrze lub źle Klient czuje się przychodząc na trening. Dobrzy trenerzy wiedzą w jakiej Klient jest w formie i dopasowują do niej objętość i intensywność treningową na bieżąco. Mało tego – w dzisiejszych czasach taką dyspozycję dnia (lub mówiąc bardziej profesjonalnie – gotowość do wysiłku) można określić w sposób szybki i obiektywny za pomocą takich urządzeń jak Omegawave.

Jeśli trener, niezależnie od dyspozycji Klienta popycha go do stale maksymalnego wysiłku, może się to skończyć tak jak wiele innych błędów – przetrenowaniem i kontuzjami.

BŁĄD TRENERA PERSONALNEGO #17 – BRAK ELASTYCZNOŚCI W PROGRAMACH TRENINGOWYCH

To błąd powiązany z powyższym. Tyle tylko, że poza intensywnością treningu, trener nie zmienia również pozostałych elementów, w tym ćwiczeń czy ilości powtórzeń. Brak elastyczności w programach treningowych widać również w momencie, w którym trener nie widzi potrzeb żadnych zmian w ujęciu długoterminowym. Nie chodzi tutaj o dostosowywanie się do Klienta, który stale odwołuje treningi i nie osiąga rezultatów. Chodzi o trzymanie się tych samych planów w momencie, w którym Klient pracując w jakiś sposób nie osiąga zamierzonych efektów a plany krzyżują czasami inne zobowiązania, choroby lub kontuzje.

Podejście trenera zawsze powinno opierać się o solidne i sztywne fundamenty, ale jednocześnie powinno być na tyle elastyczne, by uwzględniać zmiany kiedy sytuacja tego wymaga. Koniec końców każdy z nas jest unikalny i potrzebuje innych bodźców prowadzących do realizacji założonych celów.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 3 Średnia: 3.7]