Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZEGO TRENERA PERSONALNEGO?

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZEGO TRENERA PERSONALNEGO?

Pierwszy miesiąc noworocznych postanowień za nami. Postanowienia związane z dojściem do formy, zrzuceniem kilogramów, systematycznością treningów, itp. należą niewątpliwie do tych najpopularniejszych. Niestety jednak tak samo jak są one popularne, są również bardzo krótkie.

Z ostatnich badań wynika, że aż 60% „fitnessowych” postanowień noworocznych nie jest już aktualnych w…połowie lutego. Skąd takie wyniki? Powodów z pewnością jest wiele, ale jednym z nich jest brak efektów i motywacji, której efekty są ważną częścią.

Prawda wygląda tak – większość z nas od początku stycznia kieruje się na siłownię. Docierając tam, zastajesz tonę maszyn i sprzętów, których nazw nie jesteś w stanie zapamiętać, nie wspominając o ich przeznaczeniu. Jak przecież skojarzyć do czego służy kettlebell, maszyna Smitha czy suwnica.

Na domiar złego, oglądając ćwiczących na siłowni ludzi widzisz, że każdy wykorzystuje dany sprzęt w inny sposób. Wracasz do domu i szukasz informacji w internecie, a tam każda informacja jest inna. Próbujesz czegoś na własną rękę i efektów nie ma.

Zanim stwierdzisz, że bycie w formie nie jest dla Ciebie, zastanów się czy nie warto dać sobie jeszcze jedną szansę. Tym razem z pomocą kogoś, kto poprowadzi Cię odpowiednią drogą – taką osobą jest trener personalny.

Skoro wyżej oparliśmy się o badania naukowe, oprzemy się o nie po raz kolejny. Badania opublikowane w Journal of Sports Science & Medicine pokazały, że praca z trenerem personalnym zwiększa szanse na osiągnięcie Twoich celów aż o 30%. Poza samą wiedzą trenera, najczęstszymi powodami takiej poprawy jest fakt dodatkowej motywacji podczas treningu i jego większa systematyczność.

 

OD CZEGO ZACZĄĆ POSZUKIWANIA?

Przede wszystkim podejdź do znalezienia trenera tak, jakbyś podszedł do zatrudnienia innej osoby, która miałaby Ci w czymś pomóc. Najczęściej poszukując takiej osoby używa się słowa „fachowiec”, tzn. ktoś, kto posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W tym wypadku ważna jest również osobowość, która niekoniecznie powinna być podobna do Twojej, ale pozytywnie oddziaływać na Twoją.

Weź pod uwagę wszystkie te elementy, ponieważ Twój czas jest zbyt cenny, by go marnować. Podziel trenerów na 3 kategorie i zadaj im pytania, które do tych kategorii ich dopasują. W ten sposób z pewnością znajdziesz dobrego specjalistę, z którym osiągniesz swoje cele.

 

WSPÓLNE DOŚWIADCZENIA I ZAINTERESOWANIA

Doświadczenie trenerów personalnych często obejmuje przygodę ze sportem lub różnego rodzaju aktywnościami. Spójrz na swoje zainteresowania i doświadczenia i pomyśl o tym, jakiej aktywności lubisz poświęcać czas. Jeśli np. jest to bieganie, poszukaj trenera, który trenował lub wciąż trenuje tą dyscyplinę. Możliwe, że tego typu osoba nie tylko zrozumie Cię lepiej, ale będzie miała większą wiedzę na temat Twoich celów i sposobów ich osiągnięcia. Jeśli lubisz tańczyć – zapoznaj się z trenerem z przeszłością taneczną. Oczywiście może okazać się tak, że trener/biegacz będzie świetnym trenerem dla tancerki, ale na tym etapie dobrze jest wybrać kogoś, kto lubi te same rzeczy, co Ty i wie z czym one się wiążą.

 

NA JAKIE PYTANIA ODPOWIADASZ?

Kiedy spotykasz się z potencjalnymi trenerami, szczególną uwagę przywiąż nie do odpowiedzi na Twoje pytania, ale do pytań trenera do Ciebie. Jeśli trener spędza większą część czasu mówiąc o sobie i nie zadaje wiele pytań dotyczących Ciebie – nie jest to dobry znak.

Kilka pytań, które dobrze jest usłyszeć na takiej rozmowie wymieniamy poniżej:

  • Co jest Twoją motywacją do treningu?
  • Co spowodowało podjęcie decyzji o treningu i/lub zatrudnieniu trenera personalnego?
  • Czy masz obecnie jakieś kontuzje lub doświadczyłeś jakichkolwiek kontuzji w przeszłości?
  • Jak obecnie wygląda Twoja dieta?
  • Czy wcześniej korzystałeś z usług trenera personalnego? Jeśli tak, dlaczego przestałeś?
  • Jakie są Twoje cele treningowe?
  • Kiedy chciałbyś osiągnąć swoje cele treningowe?

Na każde pytanie, na które odpowiesz, odpowiadaj w 100% szczerze. Ważne jest, by Twój przyszły trener dobrze Cię poznał, ponieważ ułatwi mu to zadanie i przedstawi jasny obraz Twojej osoby. Tego, jak wyglądała Twoja dotychczasowa droga do formy, jakie przeszkody napotkałeś na swojej drodze i jakie wyzwania czekają przed Tobą. Spotkanie z trenerem jest etapem, który znacznie może przyspieszyć Twoje efekty i da solidną podstawę do świetnej współpracy.

 

JAKIE PYTANIA ZADAĆ TRENEROWI?

Kiedy już odpowiesz na wszystkie pytania ze strony trenera, zapytaj o wszystkie rzeczy, które Ty chciałbyś wiedzieć o trenerze. Koniec końców, chcesz poznać Tą osobę jak najlepiej i sprawdzić czy jej wiedza, doświadczenie i charakter odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Jeśli więc nie wiesz o co zapytać, wykorzystaj kilka z poniższych przykładów:

  • Jakie jest Twoje doświadczenie w pracy z Klientami o podobnych celach do moich?
  • Czy pracujesz z osobą, która doświadczyła podobnych kontuzji?
  • Czy masz wykształcenie w dziedzinie treningu i diety?
  • Ile lat pracujesz jako trener?
  • Jakie posiadasz certyfikaty?
  • Czy posiadasz referencje od Klientów? Jeśli tak, czy mogę porozmawiać z kilkoma z nich?

 

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które pytania są ważniejsze, a które mniej ważne. Jest natomiast kilka dodatkowych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę dokonując wyboru:

  • Cena – Nie ma nic złego w pytaniu trenera o jego stawki. Staraj się jednak nie podejmować decyzji opierając się wyłącznie o cenę. Połącz wszystkie z elementów i pamiętaj, że liczy się tutaj stosunek jakości (wiedzy, doświadczenia i charakteru) do ceny. Może przecież okazać się, że droższy trener doprowadzi Cię do formy 2 razy szybciej od trenerów tańszych. Potraktuj zatrudnienie trenera personalnego jako inwestycję, której zwrot chcesz zobaczyć jak najszybciej.
  • Pierwszy trening – Każdy trener i każdy Klient jest inny. Dobrze jest jednak, jeśli pierwszy trening trenera personalnego z nowym Klientem skupia się przede wszystkim na mocnych i słabych stronach Klienta. Przez mocne i słabe strony nie rozumiemy tutaj ilości ciężaru jaką jesteś w stanie podnieść na każdej maszynie, ale sprawdzenie Twojej elastyczności, dysproporcji mięśniowych (różnicy w sile) między kończynami, itp. Zazwyczaj tego typu testy przeprowadzane są przy użyciu wolnych ciężarów lub nawet ich kompletnego braku. Jeśli więc Twój pierwszy trening sprowadził się do „zwiedzania” wszystkich możliwych maszyn, powinno zapalić się u Ciebie światło ostrzegawcze.
  • Kontakt z Klientem – czy Twój trener skontaktował się z Tobą dzień lub dwa dni po Twoim pierwszym treningu, by zobaczyć jak się czujesz? Tego typu informacje są dla trenera bardzo ważne i powinny być drogowskazem do dalszych treningów. Twój trener powinien zadawać Ci takie pytania dość systematycznie, ponieważ uzyskane odpowiedzi pozwalają lepiej dostosować się do Twoich potrzeb i dają możliwość szybszej reakcji w drodze do celu. Każdy program treningowy jest elastyczny i powinien być manipulowany właśnie na podstawie systematycznych rozmów z Klientem.

Pamiętając o wszystkich z powyższych punktów, pamiętaj również o jednym – zaufaj swojej intuicji i podczas wyboru kieruj się „naturalnością relacji”. Jeśli na rozmowie lub treningu czujesz jakby ktoś chciał Cię przekonać do pewnych rzeczy lub zachowań wbrew Tobie, prawdopodobnie nie jest to dla Ciebie dobry wybór. Wybierz tą osobę, która szczerze dba o Twój sukces i której zaangażowanie w Ciebie będzie widoczne na pierwszy rzut oka.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]