Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

100-METROWY TEST WYTRZYMAŁOŚCI

bieganie test wytrzymałości

100-METROWY TEST WYTRZYMAŁOŚCI

Sposobów na poprawę wytrzymałości jest sporo. O wielu z nich pisaliśmy już na naszym blogu. Nowych dróg do poprawy wytrzymałości jednak nigdy za dużo – tym bardziej, że budowanie wytrzymałości wiąże się zazwyczaj z wymagającym treningiem. A jeśli trening jest wymagający i nudny, jeszcze trudniej jest zmotywować się do wysiłku.

Żeby była jasność – poniższy, 100-metrowy test wytrzymałości, może nie być łatwiejszy od innych treningów lub testów, z którymi do tej pory miałeś doświadczenie, ale na pewno warto go spróbować. Tym bardziej, że ten test to również dobry sprawdzian charakteru i siły woli.

 

NA CZYM POLEGA 100-METROWY TEST WYTRZYMAŁOŚCI?

Taki test najlepiej wykonywać w miejscu, w którym 100m odcinek jest wyraźnie oznaczony. Takim miejscem może być np. bieżnia lekkoatletyczna lub boisko piłki nożnej. Jeśli już zadbasz o wyznaczenie odcinków o odpowiednim dystansie, będziesz musiał je przebiec 16 razy w poniższy sposób:

  • Pierwsze 30m – z prędkością zbliżoną do maksymalnej (około 90% tempa maksymalnego)
  • Kolejne 50m – z prędkością zbliżoną do 75% tempa maksymalnego
  • Ostatnie 20m – spokojny trucht, będący odcinkiem regeneracyjnym i przygotowującym do kolejnej serii 100m.

Po przebiegnięciu pierwszego odcinka 100m, zrób szybki zwrot i wykonaj kolejną serię. Zatrzymaj się dopiero w momencie, w którym łącznie wykonasz 16 serii, czyli pokonasz łączny dystans 1,6km.

Pamiętaj, że kluczem do testu nie jest rozpoczęcie szybkim tempem pierwszych serii a następnie, brak sił w kolejnych seriach. Staraj się rozkładać tempo w taki sposób, by wytrzymać wszystkie 16 serii. Im większą systematyczność utrzymasz, tym lepszy Twój wynik wytrzymałości na teście.

Jaki wynik jest dobry? Każdy poniżej 15 minut. Jeśli uda Ci się go osiągnąć, oczywiście nie zapomnij się nim tutaj pochwalić.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]