Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Zmodyfikowany RSI – czym jest ten parametr i jak wykorzystać go w praktyce? [NLS Lab]

Zmodyfikowany RSI – czym jest ten parametr i jak wykorzystać go w praktyce? [NLS Lab]

Zmodyfikowany RSI, czyli wskaźnik siły reaktywnej mierzonej podczas testów skoczności, to nic innego jak stosunek „wkładu” do „wyniku”, gdzie wkładem jest czas zawodnika spędzony na ziemi podczas generowania siły do skoku, a wynikiem jest wysokość tego skoku. O ile sam wynik jest parametrem stosunkowo łatwym do zmierzenia, wkład już niekoniecznie.

Zmodyfikowany wskaźnik siły reaktywnej (z ang. Reactive Strength Index – RSI) można przedstawić poniższym równaniem matematycznym:

Zmodyfikowany RSI = Wysokość skoku / Czas skurczu

 

W jakim celu monitorować oba parametry?

Odpowiedź jest prosta – do monitorowania zmęczenia.

Kiedy przychodzi do wykonania zadania (osiągnięcia wyniku), ludzkie ciało jest niezwykle pomysłowe. Niemniej jednak, sposób wykonania zadania (wkład) często pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w sytuacjach zmęczenia organizmu.

 

Jak mierzyć zmodyfikowany RSI?

Najczęstszym sposobem pomiaru zmodyfikowanego RSI jest test wyskoku pionowego z rękami na biodrach (z ang. Countermovement Jump lub CMJ) na platformach dynamometrycznych. Platformy te automatycznie rozpoznają rodzaj wykonanego testu i pozwalają na analizę danych w czasie rzeczywistym, pokazując wykresy sił generowanych przez obie kończyny.

Podczas skoku, wszystkie istotne dla niego etapy są natychmiast kalkulowane. Czas skurczu mierzony jest od rozpoczęcia ruchu i kończy się w momencie oderwania stóp od platform. Wysokość wyskoku również podawana jest automatycznie, a obie wartości dzielone są przez siebie, w sposób przedstawiony w powyższym równaniu

Wykorzystując platformy ForceDecks, masz też dostęp do ponad 100 innych parametrów związanych z testem skoczności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości platform, analizowanych parametrów, protokołów testowych i wielu innych kwestii związanych z produktem, skontaktuj się z nami.

 

Jak wygląda pomiar zmodyfikowanego RSI w praktyce?

 

Powtórzenie z lewej strony pokazuje krótki czas skurczu, natomiast powtórzenie z prawej – czas dłuższy.

zmodyfikowany rsi wykresy

 

Jak widać na powyższych grafikach, wysokość skoku i czas lotu (wynik) są prawie identyczne w obu skokach. Jedno z powtórzeń wykazuje się jednak o 50% dłuższym czasem skurczu (wkład), co znacznie wpływa na różnicę w wyniku zmodyfikowanego RSI.

 

Jak zrozumieć zmodyfikowany RSI?

Monitorowanie zmęczenia za pomocą testu Countermovement Jump (CMJ) można porównać do trendów ekonomicznych w gospodarce, traktując dane analogicznie do inflacji (wzrostu cen produktów) i deflacji (spadku cen produktów). Wyobraź sobie, że wkład to wartość pieniądza, a wynik to cena produktu. Wraz ze zmianą wartości pieniądza, zmienia się też jego cena. Niezależnie od zmian, produkt wciąż pozostaje ten sam, tzn. jeśli wynik pozostaje bez zmian, wkład może się zmienić. W przypadku wyskoku, jego wysokość może pozostać bez zmian, ale czas skurczu może być inny. To właśnie ta zależność może być wykorzystana do oceny poziomu zmęczenia zawodnika lub jego gotowości do wysiłku.

Tak samo, jak najlepszym scenariuszem jest uzyskanie jak największej ilości produktu za swoje pieniądze, tak osiągnięcie najwyższej wysokości skoku (wynik) przy jak najmniejszym wysiłku (wkład) jest efektem pożądanym przez wszystkich zawodników i trenerów. Taki efekt zwyczajowo osiągany jest w momencie najmniejszego zmęczenia układu nerwowo-mięśniowego. W przeciwnej sytuacji, wraz z rosnącym zmęczeniem zawodnika, generowany przez niego wynik jest coraz niższy w stosunku do tego samego wkładu.

Podobnie jak wartość pieniądza może się zmieniać, tak zmieniać się może zmęczenie zawodnika. To dlatego potrzebne jest wyznaczenie odpowiedniego punktu odniesienia. Taki punkt można ustalić, kiedy zawodnik jest zdrowy i gotowy do działań. Po jego ustaleniu, konieczne jest systematyczne monitorowanie wyników i naniesienie ich na wykres pokazujący trendy i wartości średnie. Odchylenia od wartości średnich, zarówno w jedną jak i drugą stronę, mogą być wykorzystywane do zwiększenia lub zmniejszenia obciążeń treningowych zawodnika, w zależności od zmodyfikowanego RSI.

 

Interpretacja wyników zmodyfikowanego RSI

Podobnie jak w przypadku analizy innych parametrów, kluczowa jest ocena zmodyfikowanego RSI w szerszym kontekście. Pamiętając o tym, że zmodyfikowany RSI to stosunek wysokości skoku do czasu skurczu, jego wartość może pozostać bez zmian, nawet jeśli licznik i mianownik ulegną zmianie. Ważne jest więc, by podczas monitorowania wartości zmodyfikowanego RSI wziąć pod uwagę również każdą z indywidualnych liczb. Takie liczby dadzą pełny obraz zmęczenia zawodnika i jego gotowości nerwowo-mięśniowej do wysiłku.

 

Jak monitorować zmodyfikowany RSI w czasie?

Platforma VALD Hub, do której automatycznie trafiają wyniki z testów, pozwala na kompleksową i szczegółową analizę wyników, zarówno dla zawodników indywidualnie, jak i w skali całego zespołu. Podane poniżej przykłady pokazują jak można monitorować zmodyfikowany RSI:

  • Dla zespołu: użyj funkcji monitorowania zespołu

zmodyfikowany rsi analiza grupowa forcedecks

  • Dla indywidualnego zawodnika: użyj stronę jego profilu

zmodyfikowany rsi analiza indywidualna forcedecks

 

  • Dla indywidualnego zawodnika: użyj tabelę rezultatów dla danego profilu

zmodyfikowany rsi analiza indywidualna forcedecks wykresy

 

Normy dla zmodyfikowanego RSI:

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które słyszymy jest pytanie „Jaka wartość RSI jest odpowiednia?” Dzięki obszernej bazie danych z testów wykonywanych na różnych grupach osób, firma VALD odpowiada na to pytanie, podając informacje o poszczególnych normach. Normy te mają za zadanie pomóc w sformułowaniu celów treningowych dla zawodników, opierając się o uprawianą przez nich dyscyplinę sportu. Takie wartości mogą też przydać się w procesie rehabilitacji po kontuzjach, wyznaczając najlepszy moment na powrót zawodnika do pełnej intensywności treningowej.

 

Zmodyfikowany RSI – Najważniejsze wnioski

Zmodyfikowany RSI to stosunek „wkładu” i „wyniku”, czyli w przypadku testu skoczności – czasu skurczu i wysokości wyskoku. To jeden z parametrów, którego monitorowanie pozwala na dokładne określenie zmęczenia zawodników i ich gotowości do wysiłku. Zmodyfikowany RSI można z łatwością mierzyć za pomocą testu Countermovement Jump, czyli szybkiej i mało skomplikowanej do wykonania próby, jednocześnie nie obciążającej zbytnio organizmu.

W celu monitorowania zmęczenia, test CMJ powinien być wykonywany w regularnych odstępach czasu. W wielu klubach sportowych, taki test wykonywany jest codziennie. W innych, 1 lub 2 razy w tygodniu (np. 2 dni przed meczem i 1 dzień po nim), w regularnych odstępach czasu. Dane z takich testów mogą być wykorzystane m.in. do wyznaczenia trendów regeneracji zawodnika w trakcie całego sezonu.

Zmodyfikowany RSI to jeden z parametrów, który odgrywa ważną rolę w kontinuum plyometrycznym. Zapraszamy więc do zapoznania się i z tym pojęciem.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]