Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Yoga a redukcja stresu [News NLS]

Jakie korzyści daje joga osobom trenującym na co dzień inne dyscypliny sportu?

Yoga a redukcja stresu [News NLS]

Sport to zdrowie tak długo, jak jest uprawiany amatorsko. Jeżeli chcesz sięgnąć po więcej, musisz liczyć się z koniecznością pokonania wielu trudności. Przetrenowanie, ból mięśni, poczucie wypalenia czy stres i związany z nim brak snu to częste zmory zawodowych atletów. Na szczęście jest wiele sposobów, jak sobie z nimi radzić. Jednym z nich jest joga, która nauczą Cię odpowiedniego oddychania, zrelaksuje i poprawi mobilność kluczowych stawów. 

 

Joga pomoże Ci przezwyciężyć zmęczenie i stres – także po treningu

W wielu źródłach możesz trafić na stwierdzenie, że yoga to nie sport. Stoi za nim kilka mocnych argumentów, jednak jej klasyfikacja nie zmienia faktu, że wykonywanie asan z yogi niesie ze sobą wiele korzyści. Największą z nich jest oczywiście możliwość rozciągnięcia i uelastycznienia swojego ciała, co zdecydowanie przyda Ci się, jeżeli uprawiasz aktywność fizyczną nieco bardziej na poważnie. Co więcej jednak, wiele badań – w tym rozprawa Exercise, yoga, and meditation for depressive and anxiety disorders – wskazuje, że regularne wykonywanie ćwiczeń i póz z tej dziedziny może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Dotyczy to nie tylko osób borykających się z długotrwałymi problemami natury psychologicznej, ale także tych z nas, którzy cierpią na nadmiar stresu i nie są w stanie sobie z nim poradzić. 

Ponieważ wiele póz występujących na zajęciach jogi pozwala na osiągnięcie stanu bliskiego medytacji, jej regularne wykonywanie może pomóc nie tylko przeciętnemu Kowalskiemu, ale również profesjonalnym sportowcom. Jak wskazuje Science for Sport, „poprawnie wykorzystana yoga może wspomóc kondycję psychiczną sportowców, jednocześnie rozwijając ich zdolności fizyczne”. Nauka kontrolowania oddechu, zwiększenie odporności na ból czy poprawa jakości snu dzięki ćwiczeniom rozciągającym i wyciszającym jest czymś, z czego możesz sam skorzystać niezależnie od swojego stopnia profesjonalizmu w wybranej dziedzinie sportowej. 

Joga dla sportowców. Co zyskasz?

Fizyczne i psychiczne pozytywy jogi już wymieniliśmy. Nie jest to jednak koniec – wiele badań udowadnia, że yoga ma na nas wpływ na dużo poważniejszym poziomie. Badanie A 20-minute bout of yoga stimulates brain function immediately after wskazuje, że wystarczy już bardzo krótka seria ćwiczeń, aby nasz mózg został pobudzony do pracy. Uczestnicy wspomnianego badania po sesji jogi osiągnęli dużo lepsze wyniki w testach pamięciowych oraz sprawdzających poziom skupienia. Możesz więc nie tylko zrelaksować się i odpocząć z jej wykorzystaniem, ale także zastosować ją jako dodatkową formę przygotowania do wysiłku – szczególnie wtedy, gdy musisz być wyciszony i skoncentrowany na maksa. 

Joga to nie tylko śmieszne pozy przyjmowane na przemian na macie do ćwiczeń. Możesz jak najbardziej wykorzystać ją do swoich sportowych celów – oczyścić głowę, połączyć pozy yogi z medytacją, zmniejszyć ból w zmęczonych mięśniach. Pamiętaj jedynie, aby wykorzystywać specjalne piankowe bloczki do tych ćwiczeń, które wymagają dużego rozciągnięcia (szczególnie, jeżeli dopiero zaczynasz). Dzięki nim nie zrobisz sobie krzywdy i będziesz mógł czerpać z sesji tylko same korzyści. 

 

Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/06/130605190552.htm 

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170615213301.htm 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20387774/ 

https://www.scienceforsport.com/recovery-yoga-how-it-can-help-athletes-manage-stress-and-improve-performance/ 

 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]