Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

WINGATE TEST – NAJDŁUŻSZE 30 SEKUND TWOJEGO ŻYCIA

Wingate Test

WINGATE TEST – NAJDŁUŻSZE 30 SEKUND TWOJEGO ŻYCIA

Jeśli miałbyś odpowiedzieć na pytanie „czy 30-sekundowy wysiłek jest wymagający?”, jaka byłaby Twoja odpowiedź? Prawdopodobnie dla olbrzymiej większości osób odpowiedź brzmiałaby prosto – Nie!

Dla wszystkich tych osób mamy dzisiaj specjalne wyzwanie – Wingate Test, czyli 30-sekundowy wysiłek na rowerze stacjonarnym, który wielu profesjonalnych sportowców potrafi doprowadzić do…wymiotów czy utraty przytomności.

NA CZYM POLEGA WINGATE TEST?

Wingate Test to specjalistyczna próba wysiłkowa, zwyczajowo przeprowadzana w laboratoriach diagnostycznych lub uniwersytetach, której celem jest określenie zdolności do generowania maksymalnej mocy anaerobowej i jej utrzymania podczas wysiłku.

Test rozpoczyna się od określenia obciążenia, z którym osoba wykonująca test będzie wykonywać próbę, a które stanowi procent masy ciała takiej osoby. Następnie, przychodzi pora na 30 sekund maksymalnego wysiłku, tj. pedałowania ze wszystkich sił i możliwie jak najszybciej, utrzymując intensywność przez możliwie jak najdłuższy czas.

Po takiej próbie otrzymuje się wynik oceniający potencjał systemu anaerobowego, będący iloczynem obciążenia z wygenerowaną prędkością w danych punktach czasu. Taki wynik ma znaczenie przede wszystkim dla osób związanych ze sportem, ponieważ duży potencjał anaerobowy umożliwia wygenerowanie dużej mocy i zachowanie jej na dłużej. Mówiąc prościej – dobry wynik w teście Wingate oznacza, że możesz biegać szybciej i przez dłuższy okres czasu. To z kolei parametry mające ogromne znaczenie w większości dyscyplin sportowych.

TRENING DO WINGATE TEST

Jeśli chciałbyś sprawdzić swoje możliwości za pomocą Wingate Test, wyszukaj laboratorium diagnostyczne w Twojej okolicy lub zgłoś się do najbliższej Akademii Wychowania Fizycznego. Jeśli natomiast chciałbyś przygotować się do testu, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik, wypróbuj taki trening:

Wejdź na rower stacjonarny i przeprowadź około 5-minutową rozgrzewkę przygotowującą Cię do maksymalnego wysiłku (możesz zrobić to pedałując nieco szybciej i na nieco większym obciążeniu przez każdą kolejną minutę, ale nie przekraczając 60% Twoich maksymalnych możliwości – zarówno pod kątem prędkości jak i obciążenia). Po 5 minutach, zwiększ obciążenie do maksymalnego jakie jesteś w stanie tolerować i zacznij pedałować z maksymalną siłą przez 30 sekund. Jeśli po takiej serii nie jesteś wykończony oznacza to, że obciążenie lub prędkość nie były wystarczające. Po serii, odpocznij przez 4 minuty i powtórz wysiłek 2-4 razy.

Jak zapewne się domyślasz, taki trening nie jest przyjemny i nie powinien być wykonywany zbyt często. Ogranicz się maksymalnie do 1 takiego treningu w tygodniu.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 7 Średnia: 5]