Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Technika oddechowa 4-7-8. Redukcja stresu i szybsze zasypianie

Technika oddechowa 4-7-8 to nie medytacja.

Technika oddechowa 4-7-8. Redukcja stresu i szybsze zasypianie

Nie od dziś wiadomo, że świadoma kontrola oddechu to potężne narzędzie, dzięki któremu możemy polepszyć jakość życia w co najmniej kilku obszarach. Jednym z nich jest szybsze zasypianie, co w obliczu prawdziwej pandemii problemów ze snem we współczesnym społeczeństwie brzmi bardzo obiecująco.

Technika oddechowa 4-7-8 to wzorzec opracowany przez dr. Andrew Weila. Opiera się on na starożytnej technice jogicznej nazywanej pranajamą, która pomaga praktykującym uzyskać kontrolę nad swoim oddechem.

Po co Ci w ogóle kontrola nad własnym oddechem? Jaki jest cel stosowania takich praktyk? Techniki oddychania są zaprojektowane, aby wprowadzić ciało w stan głębokiej relaksacji. Określone wzorce, które obejmują zatrzymywanie oddechu na określony czas, pozwalają ciału na uzupełnienie zapasów tlenu. Dzięki technikom takim jak 4-7-8, począwszy od płuc, organy i tkanki otrzymują potrzebny zastrzyk tlenu.

Praktyki relaksacyjne pomagają również przywrócić równowagę w ciele i regulować reakcję „walcz lub uciekaj”, którą towarzyszy nam zawsze w sytuacjach pełnych stresu. A takich przecież w naszym codziennym życiu nie brakuje. Jest to szczególnie pomocne, jeśli cierpisz na bezsenność spowodowaną lękami, chronicznym stresem, zamartwianiem się o jutro.

Na czym polega technika oddechowa 4-7-8

Natrętne myśli i wciąż powracające troski mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić regenerację organizmu. To po prostu przeszkoda na drodze do pełnego odpoczynku. Technika 4-7-8 wymusza na umyśle i ciele skupienie się na regulacji oddechu, odwracając jednocześnie świadomą uwagę od bolączek i trosk. Zwolennicy jej stosowania twierdzą, że reguluje ona tętno oraz pozwala się głęboko zrelaksować. Dr Weil opisał ją nawet jako „naturalny środek uspokajający dla układu nerwowego”. Warto przy okazji zauważyć, że w ogóle trening oddechu i mięśni za oddech współodpowiedzialne przynosi same korzyści. Świadomy oddech lub trening oddechu ze specjalistycznym trenażerem działa cuda – i to nie tylko w poprawianiu osiągów przez profesjonalnych sportowców.

ZOBACZ TEŻ: Co to jest HRV i jak go zastosować w praktyce?

No dobrze, ale jak w praktyce wygląda technika 4-7-8? Przyjmij wygodną pozycję, ale taką naprawdę wygodną, by później nie myśleć o zmianie pozycji. Jeśli planujesz zasnąć, najlepiej będzie, jeśli po prostu się położysz, oczywiście w łóżku, nie przed TV (chyba że tam śpisz, ale wtedy mamy do czynienia z większym problemem).
Przygotuj się do praktyki, kładąc czubek języka na podniebieniu, tuż za górnymi przednimi zębami. Będziesz musiał utrzymać język w tej pozycji przez cały czas, ale bez strachu – nie trwa to długo. Staraj się nim nie ruszać. To może wymagać nieco wprawy, ale dasz radę.

Technika oddechowa 4-7-8 krok po kroku

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Rozluźnij usta. Wypuść powietrze przez usta, wydając szumiący dźwięk, aż do pełnego opróżnienia płuc.
  2. Następnie zamknij usta i cicho zaczerpnij powietrzę nosem, licząc do czterech.
  3. Gotowe? To teraz wstrzymaj oddech na siedem sekund.
  4. Ponownie wykonaj wydech ustami, powtarzając szum, tyle że tym razem ma to potrwać osiem sekund.
  5. Teraz weź wdech przez nos, a przy wydechu zacznij cały cykl od nowa.

Twoim celem jest wykonanie czterech pełnych cyklów oddychania. Najważniejszym punktem całej sekwencji jest wstrzymanie oddechu na siedem sekund. Technika 4-7-8 powinna pomóc Ci zrelaksować ciało i umysł, co z kolei jest warunkiem koniecznym, by szybko zasnąć. W trakcie oddychania staraj się skoncentrować myśli na konkretnym punkcie ciała, np. wspomnianym już języku lub śledź uważnie drogę, jaką powietrze pokonuje wewnątrz Twojego organizmu.

 

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]