CZY ROZCIĄGANIE PO TRENINGU JEST KONIECZNE?
Z jednej strony każda osoba aktywna wie, że rozciąganie jest ważne i rozciągać się powinno. Z drugiej jednak, rozciąganie jest jedną z ostatnich rzeczy, o której myślisz po ciężkim treningu. Jeśli już rozciągasz się po treningu, odpowiedz sobie na pytanie – ile ćwiczeń wykonujesz? Jaki czas poświęcasz na rozciąganie? Czy ten czas ogranicza się tylko do wygodnych ćwiczeń i typowych skłonów, w których celem jest sięgnięcie do palców stóp?
CO DAJE ROZCIĄGANIE?
Jeśli jeszcze nie przywiązujesz odpowiedniej wagi do rozciągania po treningu pozwól, że wyjaśnimy dlaczego jest ono ważne. Trenując, Twoje mięśnie poddawane są ciągłym skurczom. Taki proces powtarzasz systematycznie przez długi czas a w rezultacie mięśnie pozostawione są w stanie dalekim od optymalnego. Rozciąganie pozwala im wrócić do ich naturalnej długości a ciału przywrócić równowagę. Jednym słowem – omijając rozciąganie, zwiększasz swoje szanse na bóle i sztywności mięśni, nie wspominając nawet o ryzyku kontuzji.
TECHNIKI ROZCIĄGANIA
Spośród najważniejszych i najbardziej popularnych technik rozciągania, wyróżnić można rozciąganie statyczne – polegające na przytrzymaniu napięcia przez dłuższy czas, np. 30-45 sekund, i rozciąganie dynamiczne – polegające na stopniowym przekraczaniu zakresu ruchu z każdym powtórzeniem, np. podczas wykopów wyprostowanych nóg.
KTÓRĄ TECHNIKĘ ROZCIĄGANIA STOSOWAĆ PO TRENINGU?
Każda z technik ma swoje korzyści, ale dla najlepszych efektów powinna być stosowana w odpowiednim momencie.
Dzięki temu, że rozciąganie dynamiczne poprawia temperaturę ciała i krążenie krwi, jest świetnym sposobem na przygotowanie do treningu. Po treningu powinieneś natomiast rozciągać się w sposób statyczny. W ten sposób Twoje mięśnie łagodnie przejdą ze stanu aktywności do stanu rozluźnienia.
Na potreningowe rozciąganie nie musisz przeznaczać dużo czasu. Wystarczy jedynie 5-10 minut, które możesz poświęcić najważniejszym grupom mięśniowym biorącym udział w treningu. Jeśli dysponujesz dodatkowym czasem i chcesz zainwestować w prewencję kontuzji, dodaj kolejne 5-7 minut i zadbaj o rozciąganie całego ciała.
Pamiętaj, żeby podczas rozciągania statycznego Twoim celem nie był ból a napięcie w mięśniach i lekki dyskomfort. Kiedy poczujesz napięcie, zatrzymaj ruch i oddychaj w kontrolowany sposób. Jeśli to możliwe, staraj się delikatnie pogłębić zakres ruchu z każdym wydechem.