Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Kobiety i mężczyźni vs. pompki – kto robi to lepiej? [News NLS]

Kobiety i mężczyźni vs. pompki – kto robi to lepiej? [News NLS]

Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie pod względem możliwości fizycznych – to szeroko znany fakt, z którym raczej ciężko dyskutować. Jak jednak wypadają te różnice, jeżeli nakażemy kobietom i mężczyznom wykonać to samo ćwiczenie w kilku różnych zakresach powtórzeń? Co możesz wynieść z podobnego doświadczenia?

Testy w postaci wykonania określonej liczby pompek w zadanym czasie przeprowadza się głównie po to, by sprawdzić siłę i wytrzymałość mięśni w górnej części ciała (głównie mięśnia naramiennego przedniego, piersiowego większego i tricepsów). Zastosowanie zawsze tej samej metodyki dla każdego uczestnika nie jest jednak, jak się okazuje, dobrym pomysłem.

W badaniu „Male-Female Differences in Push-up Test Performance at Various Cadences” grupa naukowców podjęła się sprawdzenia tego, w jakim stopniu mężczyźni i kobiety różnią się od siebie w kontekście wykonywania wspomnianego ćwiczenia. W teście uczestniczyły 44 zdrowe osoby w przedziale wiekowym od 21 do 36 lat. W czterech sesjach badanym kazano wykonać 30, 40 lub 60 pompek, podczas gdy ostatnia została oznaczona jako self-selected – uczestnicy sami wybierali, ile powtórzeń mogą zrobić.

Nie jest oczywiście zaskoczeniem, że mężczyźni byli w stanie zrobić więcej pompek w każdej z kategorii – wynika to przede wszystkim z naszych różnic w sile i wytrzymałości ciała. Średnio uczestnicy wykonali o 7 pompek na minutę więcej niż uczestniczki. Co ciekawe, zauważono, że w czasie zwiększonego wysiłku – w miarę, jak ćwiczenie stawało się coraz większym wyzwaniem – mężczyźni byli bardziej skłonni do przenoszenia ciężaru swojego ciała na ręce, podczas gdy kobiety nie zmieniały swojej pozycji. Jest to ważne spostrzeżenie, które pomoże w przyszłości lepiej projektować testy wytrzymałościowe dla sportowców, w tym także tych działających profesjonalnie.

Różnice anatomiczne kobiet i mężczyzn mają wpływ na wyniki w sporcie

Podstawowym powodem, dla którego uzyskujemy różne wyniki w testach wytrzymałościowych, są oczywiście różnice anatomicznie. Panowie zwykle są wyżsi i silniejsi, podczas gdy panie mogą pochwalić się większą wytrzymałością czy zwinnością. W przypadku pompek pierwszy zestaw cech jest zdecydowanie bardziej przydatny, co tłumaczy wynik badania. Dodatkowo różnica w rozkładzie masy ciała w trakcie ćwiczenia może wynikać również z faktu, że punkt ciężkości w ciele kobiety znajduje się w nieco innym miejscu niż u mężczyzny – stąd większa skłonność do przeniesienia ciężaru ciała na punkty styku dłoni z podłożem.

Badanie różnic pomiędzy płciami w kontekście różnych aktywności sportowych jest ważne. Dzięki dodatkowej wiedzy możemy lepiej projektować testy sprawnościowe, nie tylko dla przeciętnego człowieka, ale również dla zawodowych sportowców. Dokładniejsze testy oznaczają z kolei lepsze wyniki i sprawniejsze docieranie do celów, które sobie zakładasz.

Źródła wiedzy:

  1. https://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/2022/12000/Male_Female_Differences_in_Push_up_Test.7.aspx

Autor: MK/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 3 Średnia: 5]