Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Indeks siły dynamicznej – co to jest i jak pomaga w poprawie wyników sportowych? [NLS Lab]

indeks siły dynamicznej forcedecks

Indeks siły dynamicznej – co to jest i jak pomaga w poprawie wyników sportowych? [NLS Lab]

Żeby w odpowiedni sposób programować trening zawodnika i nakładać na niego odpowiednie obciążenia, konieczne jest często stworzenie jego profilu – najczęściej siłowego lub szybkościowego, w zależności od uprawianej dyscypliny sportu.

W przypadku profilu siłowego, dobrą (i już nie nową) praktyką jest stworzenie profilu siły dynamicznej w odniesieniu do absolutnych zdolności do generowania siły izometrycznej. Dzięki powszechnie dzisiaj dostępnym platformom dynamometrycznym, wypracowanie konkretnych wartości dla danego zawodnika nie tylko nie jest problemem, ale nie zabiera też dużo czasu. Jedyna rzecz, którą trzeba zrobić, to w tym wypadku wiedzieć, czego się szuka. Nasza w tym rola, by to właśnie Ci podpowiedzieć.

 

Sposoby pomiaru siły dynamicznej

Jeśli chcesz obiektywnie ocenić zdolność zawodnika do generowania siły, najlepszymi protokołami testowymi w tym przypadku będą:

  • Test wyskoku pionowego z rękami na biodrach (Countermovement Jump lub CMJ), czyli test siły koncentrycznej i ekscentrycznej
  • Test siły izometrycznej (Isometric Mid-Thigh Pull lub IMTP)

Te 2 testy są najczęściej spotykanymi i wykorzystywanymi rodzajami testów w przekroju wielu dyscyplin sportowych. Nie oznacza to jednak, że mogą to być jedyne Twoje wybory. Indeks siły dynamicznej możesz określić również przez inne testy, jednak pamiętać należy o tym, że jeden z testów powinien mieć charakter balistyczny (np. Squat Jump, Abalakov Jump, itp.), a drugi – charakter izometryczny (np. Isometric Squat). Wszystkie te testy mogą służyć do pomiaru siły dynamicznej, nazywanej również deficytem siły dynamicznej – ze względu na stosunek maksymalnej siły izometrycznej do siły balistycznej.

Trenerzy wielokrotnie próbowali zwiększać wartość diagnostyczną danych, pozyskiwanych z obu testów, a starania te doprowadziły właśnie do wypracowania skumulowanych wyników – stąd wyniki końcowe testów noszą miano Indeksu Siły Dynamicznej, tj. z ang. Dynamic Strength Index (DSI).

Określenie indeksu siły dynamicznej pozwala trenerowi na:

  • Wyznaczenie maksymalnej wartości siły, którą zawodnik jest w stanie wygenerować
  • Ocenę tego, jaką część tej siły zawodnik jest w stanie wykorzystać w ruchach balistycznych

Taka wartość może pomóc w dokładniejszym i skuteczniejszym doborze programu treningowego, ponieważ daje obraz na wszystkie słabe i mocne strony zawodnika związane z jego produkcją siły.

 

Indeks siły dynamicznej – wykorzystanie w praktyce

Od kilku już lat istnieje w przygotowaniu motorycznym model interpretujący wartości indeksu siły dynamicznej i pomagający odpowiednio wprowadzić te dane do treningów zawodnika. Zwyczajowo, zawodnik z niższym wynikiem indeksu siły dynamicznej, może skorzystać bardziej na programie treningowym opartym o ćwiczenia balistyczne – ze względu na to, że potrafi on wykorzystać jedynie do 60% maksymalnej siły izometrycznej podczas wysiłku dynamicznego, takiego jak Countermovement Jump (CMJ). Zupełnie odwrotnie rzecz ma się z zawodnikiem z wyższym wynikiem DSI, ponieważ on może skorzystać bardziej na treningach zwiększających siłę maksymalną. To dlatego, że jest on w stanie wykorzystać niemal w pełni swoją maksymalną siłę izometryczną podczas wysiłku dynamicznego (wyskoku).

Ogólne wytyczne dotyczące wyników indeksu siły dynamicznej i zaleceń treningowych przedstawiamy w poniższej tabeli:

 

indeks siły dynamicznej zalecenia treningowe

Jeśli w swojej pracy korzystasz z platform dynamometrycznych Force Plate, wszystkie kalkulacje związane z indeksem siły dynamicznej (DSI) otrzymasz automatycznie, w dodatku opierając się o wybrane przez Ciebie kryteria.

Przykładowy raport z testów z wykorzystaniem platform również załączamy poniżej.

indeks siły dynamicznej raport forcedecks

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod treningowych, programowania obciążeń zawodników, sposobów obiektywnej diagnostyki ich możliwości fizycznych i wielu innych zagadnień związanych z przygotowaniem motorycznym, śmiało skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu po to, by pomóc Tobie i Twoim zawodnikom!

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]