4 BŁĘDY OSÓB POCZĄTKUJĄCYCH NA SIŁOWNI
Bycie początkującym nigdy nie jest łatwe, tym bardziej na siłowni gdzie trening często wykonywany jest z dodatkowym obciążeniem. Jako osoba początkująca, musisz zdać sobie jednak sprawę z tego, że naturalnie będziesz popełniać błędy. Tak po prostu jest i nigdy tego nie unikniesz. Plus jest taki, że na swoich błędach człowiek uczy się najlepiej i najszybciej.
Nie znaczy to, że mamy zostawić Cię samej lub samemu sobie. Bo możliwe, że przed Twoimi pierwszymi wizytami na siłowni, Twoja wiedza pochodziła z różnych stron internetowych, do których nie zawsze można mieć zaufanie. Mamy też nadzieję, że Twoja wiedza i doświadczenie nie pochodzi z obserwacji innych osób trenujących na siłowni – bo jeśli tak, lepiej zapomnij o wszystkich swoich dotychczasowych doświadczeniach.
Jeśli chcesz opierać się na doświadczeniu, oprzyj się o nasze – bo wtedy będziesz mieć pewność, że polegasz na wielu latach doświadczeń, pochodzących nie od jednej osoby a od wielu osób, zmagających się z różnymi problemami, wyzwaniami i potrzebami. To właśnie dzięki tym doświadczeniom, jesteśmy w stanie odpowiedzieć również na Twoje indywidualne potrzeby z dość dużą dokładnością. A jeśli nawet nasze informacje nie okażą się ekstremalnie precyzyjne i dostosowane dokładnie do Ciebie, z pewnością będą wymagać tylko lekkiego polerowania, które możesz wykonać już we własnym zakresie.
Wracając do tematu błędów – dzisiaj przedstawimy te błędy osób początkujących na siłowni, które obserwujemy najczęściej. Jeśli popełniasz któryś z tych błędów, będziesz mieć świetną okazję do ich „wyprostowania”. A jeśli jeszcze takich błędów nie popełniasz mamy nadzieję, że nie będziesz!
BŁĄD #1 – TRENING 1 GRUPY MIĘŚNIOWEJ NA JEDNYM TRENINGU
Będąc na etapie osoby początkującej na siłowni, dobrze jest zacząć treningi od ćwiczeń ogólnorozwojowych, angażując do pracy wiele grup mięśniowych. W takim przypadku, obciążenia nie są zbyt duże a Ty masz możliwość przyzwyczaić się do dobrej techniki. Kiedy już opanujesz technikę i czujesz się komfortowo z danym ćwiczeniem, możesz śmiało dodać obciążenia lub liczbę powtórzeń.
Nie zmierzaj jednak do tego, by na jednym treningu wykonywać ćwiczenia tylko na 1 grupę mięśniową, np. brzuch, barki, klatkę piersiową, plecy, itp. Tego typu trening nie tylko nie da organizmowi wystarczających bodźców do poprawy siły czy masy mięśniowej, ale zabierze Ci dużo czasu – bo żeby popracować nad każdą grupą mięśniową, konieczne będą wizyty na siłowni 7 dni w tygodniu. Nie wspominamy tutaj nawet o tym, że jako osoba początkująca, z pewnością będziesz potrzebować odpoczynku między treningami (nawiasem mówiąc, ta sama zasada dotyczy każdego – również profesjonalistów).
Jeśli już dojdziesz do trochę bardziej zaawansowanego poziomu, możesz podzielić treningi na takie, które angażują 2 lub nawet 3 grupy mięśniowe, np. klatkę piersiową i tricepsy, plecy, barki i bicepsy, itd.
BŁĄD #2 – ZBYT CZĘSTA ZMIANA ĆWICZEŃ
Sami piszemy na naszym blogu o tym, że różnorodność ćwiczeń jest wskazana. Problem jednak w tym, że osoby początkujące bardzo często zmieniają ćwiczenia zbyt szybko z wielu niewłaściwych powodów, np. żeby uniknąć nudy lub spróbować dobrze wyglądającego ćwiczenia, które w mediach społecznościowych wykonywał ktoś inny (bo jeśli ten ktoś wykonywał ćwiczenie, a najczęściej jest to ktoś znany, to to ćwiczenie musi działać).
O ile nasza zasada różnorodności jak najbardziej ma sens, szczególnie na etapie początkującym, większy sens ma niestety…nuda, czyli przywiązanie się do tych samych ćwiczeń i opanowanie ich do perfekcji. Oczywiście dobrze jest próbować nowości, ale niech będzie to 1 lub 2 ćwiczenia podczas jednego treningu a nie cały zestaw, złożony z zupełnie nowych ćwiczeń, trening po treningu.
BŁĄD #3 – SZTYWNE TRZYMANIE SIĘ PLANU POMAGAJĄCEGO OSIĄGNĄĆ 1 CEL
Oczywistą rzeczą jest, że jeśli chcesz osiągnąć dany cel, wykonujesz ćwiczenia w taki sposób, by ten cel osiągnąć jak najszybciej. Powiedzmy, że Twoim celem jest poprawa masy mięśniowej. Naturalnie, dobrze jest wtedy wykonywać ćwiczenia angażujące wiele grup mięśniowych, z dużym obciążeniem i w zakresie powtórzeń 6 – 12 (ten zakres potwierdzony jest jako najlepszy do tego celu). Nie oznacza to jednak, że każdy Twój trening i każde ćwiczenie powinno zawierać dokładnie taką liczbę powtórzeń.
Dobrze jest czasami przełamać taki schemat i skupić się na czymś, co długoterminowo pomoże Ci podnosić jeszcze większe ciężary. Mamy tutaj na myśli trening na budowanie siły maksymalnej i wykorzystanie w treningu jeszcze większych obciążeń, z którymi wykonasz na przykład 2, 3 lub 4 powtórzenia w serii. Podobnie jak w każdym innym przypadku, nie chodzi tu o to, by trening siły maksymalnej stał się Twoim priorytetem. Chodzi bardziej o dodanie takiego treningu raz na jakiś czas (np. 1 na 2 tygodnie) lub dodanie 1 lub 2 ćwiczeń w którymś z Twoich treningów, w których będziesz wykonywać nieco mniejszą liczbę powtórzeń (6-12).
BŁĄD #4 – ZBYT KRÓTKIE PRZERWY MIĘDZY ĆWICZENIAMI
Jeśli już trafiasz na siłownię i masz jakiś cel, ambitnie do niego zmierzasz. Czasami…zbyt ambitnie. Oznacza to, że starasz się odpoczywać trochę krócej i zwiększasz swoją intensywność – bo najczęstszą oznaką dobrego treningu dla ludzi początkujących jest liczba straconego podczas wysiłku potu (tak naprawdę, nie jest to żaden wyznacznik). Im więcej potu, tym lepiej.
Problem w tym, że liczba potu nie ma nic wspólnego z Twoimi celami a wbrew ogólnemu przekonaniu – dłuższe przerwy między ćwiczeniami są lepsze niż przerwy za krótkie. Skup się więc na maksymalnym wysiłku podczas ćwiczeń i kontroli techniki. Jeśli przyzwyczaisz się do tych 2 rzeczy, będziesz w świetnej pozycji startowej do osiągania swoich przyszłych celów. A na skracanie przerwy między ćwiczeniami z pewnością przyjdzie jeszcze pora.
Dodaj komentarz