Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

10 rzeczy, którymi powinieneś się kierować podczas zakupu platform dynamometrycznych

platformy dynamometryczne force plate jakie wybrać

10 rzeczy, którymi powinieneś się kierować podczas zakupu platform dynamometrycznych

Zakup takiego sprzętu diagnostycznego, jak platformy dynamometryczne może być trudny, jeśli nie wiesz, czego szukasz. Naszym zadaniem jest więc uproszczenie dla Ciebie tego procesu i przedstawienie Ci prostego przewodnika, który w prostych punktach i pytaniach podsumuje wszystkie najważniejsze kwestie związane z tym ważnym dla Ciebie produktem. Zapoznaj się z poniższym artykułem, a zobaczysz, że poszukiwanie platform dynamometrycznych nie będzie już tak dużym wyzwaniem, jak mogłoby być jeszcze kilka godzin temu.

 

JAKIE PYTANIA ZADAĆ PODCZAS WERYFIKACJI PLATFORM DYNAMOMETRYCZNYCH?

1. Czy wybrać platformy jedno czy dwuelementowe?

Jeśli interesuje Cię ocena asymetrii między stronami ciała, platformy złożone z 2 osobnych elementów będą lepszym rozwiązaniem. Bo dzięki nim przekonasz się o różnicach w sile, mocy, przyspieszeniu i wielu innych parametrach, w każdym skoku – niezależnie od tego czy wykonywany jest on jednonóż czy obunóż.

 

2. Czy platformy 1-osiowe są wystarczające dla moich celów?

Platformy dynamometryczne 1-osiowe generują dane o sile pionowej, czyli parametrze kluczowym dla wielu sportów. To właśnie od produkcji siły pionowej wszystko się zaczyna, nawet jeśli ruch w danej dyscyplinie odbywa się w innej płaszczyźnie. To dlatego, że pierwszym krokiem jest zmiana środka ciężkości, a następnie skierowanie ruchu w górę.

W platformach 3-osiowych, uzyskasz dane o siłach generowanych w różnych płaszczyznach ruchu, ale naturalnie takie produkty wiążą się z większą ceną. Wśród wiodących producentów na rynku, najczęściej spotykanym produktem są właśnie platformy 3-osiowe.

 

3. Jaka jest częstotliwość próbkowania platform dynamometrycznych?

Standardem dla platform dynamometrycznych jest częstotliwość próbkowania na poziomie 1,000Hz. Jeśli częstotliwość próbkowania jest mniejsza, platformy mogą nie zapewniać dokładnych pomiarów, gubiąc dane podczas dynamicznych ruchów i pomijając kluczowe momenty dla danego testu.

 

4. Czy platformy dynamometryczne są stacjonarne czy mobilne?

Jeśli nie zależy Ci na wykonywaniu testów w wielu miejscach i swobodnym przemieszczaniu sprzętu, możesz wybrać opcję stacjonarną. Jeśli natomiast nie jesteś przywiązany do konkretnej lokalizacji i nie chcesz ograniczać swoich działań diagnostycznych, warto zaopatrzyć się w wersję mobilną – tym bardziej, że taki sprzęt zwyczajowo wyposażony jest też w pancerne walizki, chroniące przed zniszczeniem i ułatwiające transport.

 

5. Jak wygląda oprogramowanie platform dynamometrycznych?

Platformy dynamometryczne muszą dzisiaj odpowiadać na potrzebę szybkiego przeprowadzenia testów i łatwej analizy danych. Dzięki temu, oprogramowanie powinno umożliwiać intuicyjne poruszanie się w aplikacji i/lub platformie internetowej, dając możliwość dowolnego zawężenia lub poszerzenia danych – w tym zarówno w formie liczbowej, jak i graficznej.

Przydatne są też możliwości eksportu danych w formacie .xlsx, .csv lub .pdf. Niezbędna jest wersja angielska (szczególnie dla prac naukowych), a na duży plus – wersja polska.

 

6. Czy licencja na oprogramowanie jest dodatkowo płatna?

Stale płatna licencja za oprogramowanie do platform dynamometrycznych jest niestety powszechnym standardem i to standard, za który trzeba nie mało zapłacić. Zwyczajowo, w cenie platform wliczona jest licencja na okres 2 lub 3 lat. Jeśli po tym czasie nie zdecydujesz się na kontynuowanie płatności (rzędu kilkunastu tysięcy złotych rocznie), platformy będziesz musiał oddać, a Tobie – po platformach zostanie jedynie wspomnienie.

Istnieją natomiast platformy dynamometryczne z dożywotnią licencją na oprogramowanie, zapewniające bardzo duże oszczędności finansowe.

 

7.  Jak kalkulowane są dane w platformach dynamometrycznych?

To szczegółowe pytanie, które wymaga (podstawowej, ale jednak) znajomości pewnych praw fizyki i pewnego rodzaju wiedzy związanej z badaniami naukowymi, przeprowadzonymi z użyciem platform dynamometrycznych.

Zalecamy zapoznanie się z takimi informacjami i zapytanie producenta lub sprzedawcę o szczegóły związane z kalkulacjami danych.

 

8. Czy w cenę platform wliczone jest wsparcie techniczne i merytoryczne?

Dla wielu firm, celem numerem 1 jest sprzedaż. Po zakończonej sprzedaży, Twoje potrzeby liczą się już trochę mniej, a Ty jesteś często zostawiony samemu sobie. Problem potęgowany jest w momencie, w którym kwestia dotyczy produktu technologicznego i jednak stosunkowo złożonego, zwłaszcza pod kątem analizy wysiłku.

W naszej ocenie, tego typu sprzęt nie tyle nawet zasługuje na to, by otaczać go kompleksową opieką posprzedażową, co tego po prostu wymaga. Zapytaj więc producenta lub sprzedawcę o to, jak wygląda zakres odpowiedzialności po dokonanym zamówieniu i doręczeniu platform. Czy w cenie otrzymasz kompleksowe szkolenie z obsługi? Czy obsługa serwisowa będzie do Twojej dyspozycji i w jakim wymiarze czasowym? Czy w przypadku pytań związanych z analizą danych, będzie ktoś, kto da Ci cenne wskazówki?

Standardem jest dostępność dedykowanych opiekunów (zarówno tych technicznych jak i merytorycznych) 5 dni w tygodniu, w standardowych godzinach pracy, ale można też spotkać firmy proponujące pełną opiekę 7 dni w tygodniu.

 

9. Jaki jest okres gwarancji platform dynamometrycznych?

Gwarancja na sam produkt fizyczny (tzw. hardware) to pewność i spokój dla Ciebie. To pewność, że nawet podczas intensywnej i długotrwałej eksploatacji, platformy będą Ci służyć zawsze wtedy, kiedy będziesz tego potrzebował.

Większość firm proponuje minimum 2-letnią gwarancję, ale zdarzają się i takie, które ten okres gwarancji przedłużają do 3 lub nawet 5 lat.

 

10. Jaka jest cena platform dynamometrycznych?

Jasne jest, że cena odgrywa wielką rolę podczas każdego zakupu. Znaczenie ceny jeszcze rośnie w sytuacji, w której zakup obejmuje platformy, tj. produkt wciąż należący do kategorii znacznych inwestycji.

Ceny platform często różnią się w zależności od ich rozmiarów, ale można przyjąć, że zakres cenowy dla profesjonalnego sprzętu, pozwalającego na spokojne i bezpieczne przeprowadzenie testów dynamicznych mieści się w granicach około 50,000zł.

 

Pytanie dodatkowe – czy możliwe są opcje finansowania?

Nie każdy ma ten komfort, by jednorazowo wydać kwotę o równowartości przyzwoicie wyglądającego i wyposażonego auta. Czasami, lepszym rozwiązaniem może być po prostu rozbicie kwoty zakupu na comiesięczne płatności i skorzystanie z jednej z opcji finansowania. W takim scenariuszu, platformy dynamometryczne okazują się nie być aż tak dużym zobowiązaniem – bo doświadczenie pokazuje, że wysokość rat potrafi wynosić nawet niecałe…600zł netto/msc!

 

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pozwoli Ci usystematyzować wiedzę związaną z inwestycją w platformy dynamometryczne i pomoże Ci zadać (sobie i sprzedawcy) odpowiednie pytania, prowadzące do Twojej lepszej decyzji.

Jeśli uważasz, że nie wyczerpaliśmy tematu, a Ty dalej nie wiesz wszystkiego – dodaj swoje pytania w komentarzu lub skontaktuj się bezpośrednio z nami. Nasze doświadczenie z platformami dynamometrycznymi obejmuje już ponad 6 lat, więc temat znamy niemal w każdym szczególe. A dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jest tym, co lubimy robić – tym bardziej, jeśli dzięki naszym informacjom będziesz w stanie poprawić jakość swojej pracy.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]