Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Grupowo czy solo? Który rodzaj treningu korzystniej wpływa na naszą psychikę?

Grupowo czy solo? Który rodzaj treningu korzystniej wpływa na naszą psychikę?

Regularny trening kształtuje nie tylko ciało, lecz i ducha. To wiemy wszyscy. Dociekliwi naukowcy nie byliby jednak sobą, gdyby nie postanowili zbadać, który rodzaj – trening grupowy czy solo – ma większe zasługi na tym polu.

Badanie opublikowane w „The Journal of the American Osteopathic Association” rzuca na te kwestię nieco światła. Wzięło w nim udział 69 studentów medycyny, czyli osoby narażone na co dzień na wysoki poziom stresu, których podzielono na 3 grupy kontrolne i poddano 12-tygodniowym testom sprawdzającym wpływ różnego rodzaju treningu fizycznego na ich poziom zdrowia psychicznego.

Pierwsza grupa brała udział w prowadzonych zajęciach grupowych mających na celu wzmocnienie mięśni korpusu oraz poprawę sprawności funkcjonalnej. Ćwiczono raz w tygodniu przez 30 minut. Kolejna grupa ćwiczyła samodzielnie co najmniej dwa razy w tygodniu, natomiast w ostatniej grupie studenci nie wykonywali żadnych ćwiczeń poza chodzeniem lub jazdą rowerem, praktykowanych w ramach codziennej komunikacji.

Naukowcy mierzyli poziom stresu i jakość życia studentów w trzech obszarach: psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. Wyniki weryfikowano na początku badania oraz co cztery tygodnie.

Największe zmiany po 12 tygodniach naukowcy zanotowali u osób ćwiczących grupowo. Trening wpłynął pozytywnie na wszystkie badane obszary i znacząco zredukował poziom stresu. Najgorzej pod tym względem wypadła grupa trzecia – w ich przypadku ani poziom stresu, ani jakość życia nie zmieniły się znacząco.

Badanie ma pewne ograniczenia, takie jak niewielka liczba uczestników oraz brak innych grup zawodowych biorących udział w eksperymencie, jednak wyraźnie pokazuje, że kombinacja wysiłku fizycznego i wspólnego spędzania czasu z innymi ludźmi potrafi dać niesamowitego mentalnego kopa i zauważalnie poprawić naszą jakość życia.

To jednak nie wszystko. W badaniu z 2013 roku opublikowanym w „International Journal of Sport and Exercise Psychology” przed grupą kontrolną postawiono zadanie miarowego wiosłowania na maszynach przez 45 minut. Wyniki zestawiono z rezultatem wioślarzy pracujących pojedynczo.

Po wszystkim okazało się, że osoby, które wiosłowały w grupach i synchronizowały swoje ruchy, miały wyższą tolerancję na ból w porównaniu do osób ćwiczących samodzielnie. Tendencja ta występowała niezależnie od tego, czy ćwiczący znali wcześniej swoich towarzyszy od wiosła, czy też byli sobie zupełnie obcy.

Bardzo ciekawie prezentuje się też zestawienie wyników 44 badań dotyczących wpływu treningu na stan psychiki opublikowane w 2006 roku w „Sport and Exercise Psychology Review”. Wynika z niego, że największe korzyści dla zdrowia psychicznego przynoszą zajęcia grupowe, w których osoba prowadząca stosuje techniki zwiększające więzi społeczne między uczestnikami. Najmniejsze natomiast samodzielny trening w domu.

Tak więc: trening grupowy czy solo? Wnioski pozostawiamy Tobie.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470658/
  2. https://www.researchgate.net/publication/228622237_Group_versus_Individual_Approach_A_Meta-Analysis_of_the_Effectiveness_of_Interventions_to_promote_physical_activity
  3. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/1612197X.2013.750139

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]