Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

SPORT JEST…SPOKO! (ZWŁASZCZA W CZASIE PANDEMII)

piłka nożna dzieci

SPORT JEST…SPOKO! (ZWŁASZCZA W CZASIE PANDEMII)

Dzisiejszy artykuł jest nietypowy, ale bardzo aktualny bo będzie poruszał kwestie związane z pandemią COVID-19 i sytuacjami, na które wszyscy po cichu pozwalamy, a które wiążą się z aktywnością fizyczną – lub bardziej jej brakiem, w tym również (a może przede wszystkim) u dzieci i młodzieży.

W tej chwili nie ma już chyba osoby w Polsce, która nie wiedziałaby jak wygląda życie w 2020 roku – spędzanie większej części dnia w domu, wyjścia na świeże powietrze w obowiązkowej maseczce, zamknięte restauracje, siłownie, baseny a zgromadzenia publiczne ograniczone do określonej liczby osób. Jakby tego było mało, zamykane są szkoły a dzieci zmuszane są do odbywania lekcji WF…przed komputerem lub telefonem.

Jako osoby związane ze sportem całe nasze życie wiemy z własnego doświadczenia jak ważna jest aktywność fizyczna na każdym etapie życia. Wie to też nawet Ministerstwo Sportu, które w swoich dokumentach pisze „Aktywność fizyczna w dzieciństwie i młodości jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego, motorycznego, psychicznego i społecznego człowieka oraz dla zapobiegania zaburzeniom rozwoju i zdrowia, zwłaszcza otyłości i zaburzeniom układu ruchu. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej w pierwszych dekadach życia zwiększa szansę na kontynuowanie jej w okresie dorosłości. Sprzyja to wydłużeniu okresu życia w zdrowiu, opóźnieniu procesów starzenia oraz zmniejszeniu ryzyka przedwczesnego rozwoju chorób przewlekłych i niepełnosprawności.

Szkoda tylko, że wszystkie obecne działania związane z dziećmi i młodzieżą zdają się nie brać pod uwagę powyższych rad. Uzasadnienie? Wysoka zachorowalność i śmiertelność na koronawirusa. Problem w tym, że wśród dzieci i młodzieży ta zachorowalność wynosi 0,35% a śmiertelność 0,03%. Przedstawmy sprawę jeszcze jaśniej – według oficjalnych statystyk, na koronawirus w Polsce w wieku 0-19 lat zmarło…6 osób. Czy takie liczby uzasadniają zamykanie szkół i pośrednie motywowanie dzieci i młodzieży do jeszcze dłuższego siedzenia przed komputerem lub telefonem?

 

CO ZROBIĆ Z AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ?

Najłatwiejszą rzeczą w takiej sytuacji jest dostosowanie się do nakazów wydawanych przez Państwo. Problem w tym, że stawka jest za duża a wszystkie podejmowane przez Państwo działania są raczej przeciwne do zdrowego rozsądku. To dlatego, decydujemy się na wprowadzenie w życie unikalnego projektu Talent iD, którego zadaniem będzie promocja aktywnego trybu życia, motywacja do poprawy sprawności fizycznej i identyfikacja talentów sportowych wśród dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Taki projekt chcemy uruchomić już za kilka miesięcy (drugi kwartał 2021 roku) i mamy nadzieję, że weźmie w nim udział ponad milion dzieci. W ramach projektu, będziemy podróżować do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju z najlepszymi na świecie urządzeniami diagnostycznymi, które w dokładny, szczegółowy i obiektywny sposób określą poziom sprawności fizycznej danej osoby. Następnie, taki poziom będziemy monitorować i poprawiać, m.in. za pośrednictwem systematycznych wyzwań i poszerzania wiedzy na temat dbania o swoje ciało i organizm. Wszystko to po to, by pokazać dzieciom, że SPORT JEST SPOKO!

Sport to coś, czego nie można się obawiać. Mało tego – sport to coś, co jest w stanie walczyć z wirusami znacznie lepiej niż niejeden lek i na pewno lepiej niż kolejne obostrzenie skazujące na uczenie się matematyki, geografii a nawet WF…przed komputerem. Sport to sposób na podniesienie odporności na różnego rodzaju choroby i ważna część życia, której nie powinno się ograniczać.

Naszym celem będzie przywrócenie sportu do szkół w całej Polsce, zrobienie tego w jak najszybszym terminie i na jak najdłuższy okres czasu. Tą drogę zaczynamy od siebie i naszych działań. Jeśli chcesz nam w tym pomóc – zgłoś się do nas. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko było częścią projektu Talent iD – napisz, zadzwoń lub zostaw komentarz pod tym artykułem.

I jeszcze jedno – wzięcie udziału w projekcie jest zupełnie darmowe i nie wiąże się z żadnymi kosztami!

Zmieńmy razem świat polskiego sportu i pokażmy dzieciom, że SPORT JEST SPOKO!

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 1]