Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

SILNE BIODRA W PIŁCE NOŻNEJ – DLACZEGO SĄ POTRZEBNE

silne biodra w piłce nożnej

SILNE BIODRA W PIŁCE NOŻNEJ – DLACZEGO SĄ POTRZEBNE

Piłka nożna to najpopularniejszy sport w Polsce. Piłkę nożną ogląda lub gra w nią niemal każdy – od dzieci po dorosłych. Każdy kto gra, chciałby być z kolei najlepszy na boisku. Co zrobić, żeby być taką osobą? Potrzebujesz z pewnością dobrej techniki, charakteru współzawodnictwa, boiskowej inteligencji i odpowiedniego przygotowania motorycznego.

W związku z tym, że na pierwszych trzech elementach nie znamy się aż tak dobrze, skupimy się na przygotowaniu motorycznym, które w każdym sporcie jest jedną z ważniejszych części sukcesu sportowego – nie tylko na poziomie profesjonalnym, ale również tym amatorskim.

Żeby kompleksowo wytłumaczyć przygotowanie motoryczne w piłce nożnej, trzeba byłoby napisać całą książkę. Nie będziemy tego robić tutaj. Jest jednak jedna istotna rzecz, której chcemy poświęcić uwagę, a która bardzo często w takim przygotowaniu jest zaniedbywana lub nawet po prostu pomijana. Tą rzeczą (lub bardziej częścią ciała) są biodra.

To, co przeczytasz może Cię zaskoczyć, ale bez silnych bioder możesz zapomnieć o dobrych wynikach w piłce nożnej. Nie wierzysz? Pomyśl w takim razie czy widziałeś kiedyś Lionela Messiego dryblującego w pełnym biegu i „łamiącego kostki” obrońcom, Cristiano Ronaldo strzelającego bramki głową czy Roberta Lewandowskiego zmieniającego kierunek biegu w drodze po piłkę. Żaden z tych ruchów nie byłby możliwy, gdyby nie biodra – a konkretnie zginacze i prostowniki bioder, przywodziciele i odwodziciele.

Jeśli chcesz cieszyć się z gry w piłkę nożną, powinieneś zadbać o każdą z części bioder. Poniżej powiemy Ci dokładnie jak to zrobić:

ĆWICZENIA NA ZGINACZE BIODER

Co warto wiedzieć: Zginacze bioder pozwalają piłkarzom na osiągnięcie maksymalnej prędkości podczas biegu, mocne strzały i dobrą technikę podań. Paradoksalnie większość piłkarzy twierdzi, że ich zginacze bioder są zbyt sztywne a prawda jest taka, że są one po prostu za słabe. Żeby je wzmocnić polecamy poniższe ćwiczenia:

 

 

ĆWICZENIA NA PROSTOWNIKI BIODER:

Co warto wiedzieć: Prostowniki bioder odpowiadają za dynamikę ruchów w piłce nożnej, w tym np. sprinty czy skoki. W związku z tym, że ćwiczenia na prostowniki bioder angażują największą i najsilniejszą część mięśni bioder – mięsień pośladkowy wielki, powinny być one fundamentem każdego treningu sportowego, w tym oczywiście również piłkarskiego. Żeby wzmocnić prostowniki bioder, wprowadź do swojego planu treningowego następujące ćwiczenia:

 

 

ĆWICZENIA NA PRZYWODZICIELE:

Co warto wiedzieć: Naciągnięcia pachwin to jedna z najczęściej pojawiających się kontuzji w piłce nożnej. Bierze się ona z tego, że zawodnicy skupiają się zbyt często na pracy nad odwodzicielami, co wpływa na znaczne asymetrie i uniemożliwia wspólną pracę obu grup mięśniowych. Żeby wyeliminować ten problem, wypróbuj poniższe ćwiczenia:

 

 

ĆWICZENIA NA ODWODZICIELE:

Co warto wiedzieć: Odwodziciele umożliwiają piłkarzom rotację bioder do zewnątrz, a dzięki temu sprawną zmianę kierunku. Odwodziciele pełnią też ważną funkcję stabilizującą, ponieważ w sytuacji strzału noga na ziemi dyktuje możliwości i swobodny zakres ruchu nogi strzelającej.  Tak więc to dzięki odwodzicielom możliwe jest oddanie strzału bez utraty równowagi i upadania na murawę.

Żeby wydobyć ze swoich odwodzicieli maksymalny potencjał, wypróbuj takie ćwiczenia:

 

 

Nawet na przykładzie tylko jednej grupy mięśniowej widać, jak bardzo złożonym wysiłkiem jest piłka nożna i jak wiele pracy trzeba w nią włożyć, by grać na najwyższym poziomie. Oczywiście praca to jedno, ale informacja o stanie swoich bioder lub postępów w ich sile to drugie. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach większość klubów piłkarskich na świecie dysponuje rozwiązaniem pozwalającym na dokładną ocenę stanu bioder i ich monitorowanie w przeciągu całego sezonu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o takim rozwiązaniu, odwiedź jedną z naszych stron poświęconych takiemu urządzeniu – GroinBar.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 5 Średnia: 5]