PODCIĄGNIE PODCHWYTEM CZY NACHWYTEM – KTÓRE JEST LEPSZE?
Podciąganie na drążku to jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni górnej partii ciała. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ćwiczenie to polega na uniesieniu całej masy swojego ciała, wykorzystując do tego jedynie mięśnie pleców, barków i ramion. Od lat jednak toczy się ożywiona dyskusja na temat tego, które podciąganie, nachwytem czy podchwytem, przynosi lepsze rezultaty.
RÓŻNICE MIĘDZY PODCIĄGANIEM PODCHWYTEM A NACHWYTEM
Różnica w obu sposobach podciągania sprowadza się tak naprawdę do celów, które chcemy osiągnąć. Mówiąc prościej – podciąganie podchwytem angażuje do pracy w większym stopniu mięśnie ramion a podciąganie nachwytem – mięśnie górnej części pleców. Odpowiedź rozstrzygająca, który ze sposobów podciągania jest lepszy tkwi więc w odpowiedzi na pytanie – na wzmocnieniu których mięśni zależy Ci bardziej?
Podciąganie nachwytem (palce skierowane od siebie) angażuje w szczególności:
- Mięsień najszerszy grzbietu
- Mięsień podgrzebieniowy
- Mięsień czworoboczny
Zdecyduj się na ten sposób podciągania, jeśli zależy Ci na silnych plecach i uzyskaniu sylwetki w kształcie litery V.
Podciąganie podchwytem (palce skierowane do siebie) angażuje głównie:
- Bicepsy
- Barki
- Mięśnie skośne brzucha
Ten sposób uznawany jest za nieco łatwiejszy. Pozwala on również w większym stopniu zbudować siłę mięśni ramion, w tym w szczególności bicepsów.
Żadne z wyżej wymienionych ćwiczeń nie należy do łatwych, ale każde z nich należy do skutecznych. Włącz więc oba ćwiczenia do swojego planu treningowego, tworząc w ten sposób niezawodny przepis na wzmocnienie górnych części ciała.
Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki w tych ćwiczeniach, zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem do podciągania na drążku.
Dodaj komentarz