4 POWODY, DLA KTÓRYCH NIE ROBISZ POSTĘPÓW TRENINGOWYCH
Powiedzmy sobie prawdę w oczy – nie trzeba być specjalistą od treningu, by stworzyć taki plan treningowy, który w kilka tygodni lub miesięcy poprawi Twoją formę. Sztuką jest natomiast takie trenowanie, by postępów treningowych doświadczać cały czas, nawet po kilku latach.
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z treningiem wystarczy, że zaczniesz przywiązywać większą wagę do odżywiania i systematyczniejszych wysiłków, a Twoje ciało odpowie szybkimi zmianami. To po prostu nowy bodziec, który na pierwszym etapie ma przełożenie na Twoją siłę, kondycję czy wygląd. Problemy zaczynają się natomiast, kiedy na trening poświęcasz tyle samo czasu i wkładasz w niego tyle samo (a czasami nawet więcej) wysiłku a efektów brakuje.
Brak efektów treningowych to z kolei jeden z najczęstszych powodów zniechęcenia i zaprzestania treningów. Nie chcemy, żebyś dotarł do tego punktu, dlatego piszemy dzisiaj o 4 częstych powodach braku postępów treningowych i o tym jak sobie z nimi poradzić.
POWÓD #1 – BRAK SYSTEMATYCZNOŚCI
Jeśli myślisz, że ten punkt Cię nie dotyczy, bo nic w Twojej systematyczności się nie zmieniło…przeczytaj do samego końca. To, że kiedyś spędzałeś na siłowni 2 dni w tygodniu a kolejny dzień przeznaczałeś na bieganie nie oznacza, że te same 3 dni w tygodniu będą wystarczające do osiągnięcia kolejnych postępów. Postępy mają to do siebie, że nie są liniowe, tzn. na początku jest o nie zdecydowanie łatwiej a im bliżej szczytu formy, trzeba się o nie znacznie bardziej starać. Może więc przyszła pora nieco podnieść poprzeczkę i wygospodarować czas na 4 i 5 trening?
Podczas zwiększania objętości pamiętaj jednak, by również więcej czasu poświęcić na regenerację, ponieważ bez niej możesz doprowadzić do urazów lub przetrenowania. Jeśli nie wiesz, jak o nią zadbać, przeczytaj jeden z naszych wcześniejszych artykułów – 10 przykazań regeneracji potreningowej.
POWÓD #2 – NIEPRAWIDŁOWA OBJĘTOŚĆ LUB INTENSYWNOŚĆ TRENINGÓW
O objętości treningowej wspomnieliśmy w poprzednim punkcie. Co rozumiemy przez pojęcie objętości? To ilość jednostek treningowych w tygodniu lub miesiącu i łączny czas jaki poświęcasz na wysiłek. Intensywność powinna być raczej zrozumiała – to po prostu to, ile z siebie dajesz na każdym treningu i jak wymagający jest dany trening.
Objętość i intensywność treningowa to przeciwieństwa. Oznacza to, że wraz ze wzrostem objętości powinna spaść intensywność i na odwrót. Jeśli więc zwiększasz jeden i drugi element prawdopodobne jest, że skończy się to kontuzją. Proponujemy więc, by w przypadku zwiększania objętości lub intensywności, nie przekraczać 10% wzrostu tygodniowo.
Pamiętaj również, że o ile intensywność wysiłków jest zawsze wskazana, często jest ona wrogiem postępów treningowych. Oczywiście dobrze jest trenować na swoich maksymalnych obrotach i chcemy, byś dawał z siebie wszystko. Nie zapominaj jednak o odpoczynku i słuchaniu swojego organizmu kiedy ten stara się przekazać Ci informacje o zmęczeniu. Jeśli wsłuchasz się w sygnały przekazywane przez Twoje ciało, będziesz wiedzieć kiedy dać z siebie 100% a kiedy trzeba nieco odpuścić, by cieszyć się z efektów w perspektywie długoterminowej.
POWÓD #3 – BRAK CZASU NA REGENERACJĘ
To motyw, który przewija się w każdym z punktów i niemal w każdym naszym artykule. Jest tak dlatego, że regeneracja potreningowa jest jednym z najważniejszych elementów treningu, zwłaszcza tego na najwyższym poziomie.
Jeśli przyjrzysz się światowej klasy sportowcom w każdej dyscyplinie sportu zobaczysz, że nie trenują oni bardzo dużo. Najlepszych charakteryzuje przede wszystkim staranne wykonanie swojej pracy w danej jednostce treningowej i solidny odpoczynek między treningami. Przez odpoczynek mamy tutaj na myśli sen, relaks, masaże, a nawet prawidłowe odżywianie.
Część z wymienionych elementów regeneracji zależy tylko od Ciebie i Twoich priorytetów. Bo przecież tylko Ty decydujesz o tym czy przeznaczysz czas na sen lub odwrócisz swoją głowę od problemów w pracy. W pozostałych przypadkach, możesz skorzystać z rozwiązań technologii i regenerować się dokładnie tak samo jak najlepsi sportowcy na świecie, którzy na co dzień korzystają z takich rozwiązań jak Hypervolt, PowerDot czy NormaTec Recovery.
POWÓD #4 – UPARTOŚĆ
Powiedzmy, że zastosowałeś się do wszystkich 3 punktów i teraz trenujesz systematycznie, z większą objętością i intensywnością, a przy tym regenerujesz się jak najlepsi sportowcy na świecie. Postępów treningowych dalej brak. Spójrz jeszcze raz na swój plan treningowy, a konkretnie na ćwiczenia, które wykonujesz.
Czy zdarza Ci się wykonywać ciągle te same ćwiczenia, które po prostu wydają Ci się być znajome i z którymi czujesz się komfortowo? Możliwe, że to one były nawet odpowiedzialne za Twoje dotychczasowe postępy. Nie oznacza to jednak, że powinieneś wykonywać je bez przerwy. Trzymanie się tych samych ćwiczeń jest ważnym elementem hamującym postępy, dlatego nie obawiaj się próbować ciągle czegoś nowego i atakować swoje mięśnie pod ciągle innymi kątami. Takie nastawienie zdziała cuda nie tylko na Twoje wyniki, ale na Twoją psychikę.
Potraktuj więc nowe ćwiczenia jako wyzwanie i postaraj się doprowadzić je do perfekcji, dając sobie nie więcej niż 4 tygodnie na ich opanowanie. Kiedy już to zrobisz, będziesz miał do dyspozycji szeroki wachlarz ćwiczeń, które będziesz w stanie połączyć w jeszcze bardziej wymagające i interesujące treningi przez kolejne miesiące i lata.