Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

CZY CARDIO TO NAJLEPSZY SPOSÓB NA UTRATĘ WAGI?

CZY CARDIO TO NAJLEPSZY SPOSÓB NA UTRATĘ WAGI?

 

Każdy, kto stawia sobie przed sobą cel – utrata wagi, wie co to oznacza. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy to TRENING CARDIO. Popularna opinia mówi, że dodatkowe kilogramy i tkankę tłuszczową trzeba po prostu wypocić – najlepiej godzinami na bieżni.

Wiele osób podejmuje więc pierwsze kroki i idzie biegać. Wszystko zapowiada się dobrze, ponieważ na treningu pojawia się pot, a ten daje poczucie dobrze wykonanej pracy – pracy, która musi przynieść efekty.

Bardzo często zdarza się jednak, że po kilku miesiącach biegania liczby na wadze nie zmniejszyły się zgodnie z oczekiwaniami. Gdzie tkwi problem? Dlaczego wszędzie polecany trening cardio nie przynosi spodziewanych efektów?

Prawda jest taka, że trening cardio faktycznie jest dobrym sposobem na utratę wagi. Powinno się go jednak łączyć z treningiem siłowym. Oczywiście do tych 2 elementów dodać należy jeszcze odpowiednie odżywianie, ale to już temat na pozostałe artykuły.

Wracając do treningu cardio – częstym problemem biegających, próbujących zrzucić kilogramy osób jest skupienie się bardziej na objętości niż intensywności wysiłku. Mówiąc prościej – często czas treningu liczy się bardziej od tempa.

Jeśli nie myślisz o występie w maratonie, powinno być na odwrót – zwiększenie tempa spowoduje u Ciebie podniesienie tętna i o ile nie spali więcej kalorii to sprawi, że przyspieszysz metabolizm, który będzie pracował intensywniej aż do 48 godzin po treningu. W ten sposób będziesz spalać kalorie nie tylko podczas treningu, ale także po nim – niezależnie od tego, co będziesz robić.

Włącz więc do swojego planu treningowego interwały, tj. krótkie wysiłki o wysokim stopniu intensywności przeplatane odpoczynkiem pozwalającym na odzyskanie sił. Odpoczywając nie musisz siedzieć, leżeć czy stać w miejscu. Wręcz przeciwnie – wskazane jest, by wraz ze wzrostem formy okres odpoczynku obejmował aktywność, np. luźny trucht.

Rozpoczynając przygodę z interwałami upewnij się, że jesteś na nie gotowy. Pierwsze kilka treningów potraktuj jako wprowadzenie i fundamenty pod przyszłą pracę. Kiedy czujesz się komfortowo ze swoją formą, wytrzymałością i techniką – podnieś nieco poprzeczkę i zwiększ intensywność. Planując treningi, nie zapomnij o zasadzie stopniowego zwiększania obciążenia, która mówi o tym, by nie zwiększać objętości lub intensywności treningu o więcej niż 10% tygodniowo.

Przykładowo – jeśli w pierwszym tygodniu Twój trening interwałowy obejmował 10 serii sprintów 200m, w kolejnym treningu nie przekraczaj 11 serii (zakładając, że tempo i odpoczynki między seriami są identyczne).

 

PRZEPIS NA NAJSZYBSZĄ (I DŁUGOTRWAŁĄ) UTRATĘ WAGI:

Utrata wagi nie jest procesem wymagającym skupienia na jednym konkretnym wysiłku. Oczywiście może zdarzyć się, że włączając do swojego planu treningi cardio stracisz kilka kilogramów, ale jeśli tak się stanie, prawdopodobnie będzie to efekt spowodowany kilkoma elementami, tj. odpowiednią masą mięśniową i/lub prawidłową dietą.

Myśląc o szybkiej (i długotrwałej) utracie wagi, nie myśl o drodze na skróty. Trening cardio, trening siłowy lub dieta Cię „nie zbawią”. Konieczne jest połączenie tych 3 elementów, ponieważ one dadzą Ci wymierne i zadowalające rezultaty. Jeśli chcesz zmienić swoje ciało, musi być ono dobrze funkcjonującą maszyną, która systematycznie poddawana jest różnym bodźcom. To dlatego konieczne jest trenowanie z dodatkowym obciążeniem (np. na siłowni), bieganie i dbanie o dietę.

Zapomnij więc o długich godzinach spędzonych na bieżni i „wypoceniu” zbędnych kilogramów. Ułóż dla siebie wszechstronny plan obejmujący różne aktywności i systematycznie wykonuj treningi na 100% swoich możliwości. Zobaczysz, że kilogramy nie tylko znikną szybciej, ale utrzymają się na dłużej.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 5 Średnia: 4.2]