Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Poznaj produkty NLS – CORE sensor: Strefy ciepła i Indeks obciążenia cieplnego

core sensor strefy ciepła indeks obciążenia cieplnego

Poznaj produkty NLS – CORE sensor: Strefy ciepła i Indeks obciążenia cieplnego

W cyklu artykułów poświęconym naszym produktom i ich funkcjom, dzisiaj na tapecie mamy CORE sensor, czyli wyjątkowy sposób na monitorowanie temperatury ciała. Ostatnie uaktualnienia aplikacji spowodowały, że do Twojej dyspozycji są teraz również

  • Strefy ciepła
  • Indeks obciążenia cieplnego

Jak takie funkcje mogą wpłynąć na Twoje wyniki na treningach i podczas wyścigów? Dowiesz się tego właśnie z poniższego tekstu, którego przeczytanie zajmie Ci nie więcej niż 5 minut.

 

STREFY CIEPŁA

Nowo wprowadzona funkcja Stref ciepła ułatwia zrozumienie, jak Twój Indeks obciążenia cieplnego wpływa na trening i zawody. Strefa 3 zapewnia optymalne korzyści adaptacyjne do ciepła podczas treningu, a utrzymywanie się poniżej Strefy 3 podczas zawodów pomoże Ci uniknąć spadku wydajności.

 

Jak zapobiegać spadkowi wydajności i jak prowadzić trening cieplny?

Indeks obciążenia cieplnego CORE wskazuje, jak ciężko pracuje Twoje ciało, aby się ochłodzić. W ramach indeksu, wszystkie informacje wpadają w kategorie od 0 (brak obciążenia cieplnego) do 10 (bardzo wysokie obciążenie cieplne). Monitorowanie tego indeksu może pomóc w zapobieganiu spadkowi wydajności oraz w skutecznej adaptacji do wysokich temperatur. Dla najlepszego wsparcia w treningu i podczas zawodów, eksperci CORE opracowali cztery Strefy ciepła, opierające się o indeks obciążenia cieplnego.

 

Strefy ciepła CORE

Strefy ciepła CORE pomagają zrozumieć, jak stres cieplny wpływa na Twój organizm. Strefy te zdefiniowane są w następujący sposób:

core sensor strefy ciepła

 

Trening i zawody w strefach ciepła

Strefy ciepła pomagają w optymalizacji treningu i wysiłku podczas zawodów. Poniższa tabela podsumowuje wpływ różnych czynników na każdą ze stref.

core sensor czynniki stref ciepła

 

Paradoks 3. strefy ciepła

Trzecia strefa ciepła ma kluczowe znaczenie dla każdego sportowca. To strefa, której podczas zawodów powinieneś unikać za wszelką cenę. To właśnie w tej strefie, tętno wzrasta a odczucie związane z ciepłem może być męczące i niekomfortowe. O ile ukończenie wyścigu w tej strefie jest możliwe, dla większości sportowców przebywanie w tej strefie przez dłuższy czas jest nie do wytrzymania.

W treningu, sprawy mają się jednak zupełnie odwrotnie. Trzecia strefa ciepła jest wtedy idealna. To właśnie w tej strefie powinieneś znajdować się często i regularnie. Regularny i powtarzany trening w strefie ciepła #3 prowadzi do adaptacji organizmu do wysokich temperatur i lepsze wyniki. Pewne adaptacje mogą też wystąpić w strefie drugiej, ale nawet w przypadku ich wystąpienia, organizm nie będzie reagował na bodźce w ten sam sposób. To z kolei nie wpłynie na znaczącą poprawę Twojego potencjału.

 

Indywidualizacja stref ciepła

Termoregulacja i związany z nią spadek wydajności są wysoce indywidualne. Dlatego dokładne progi dla stref ciepła mogą się różnić w zależności od osoby. Przykładowo, trzecia strefa ciepła obejmuje dość szeroki zakres wartości, na które nie każdy zareaguje w ten sam sposób. Dla niektórych osób, indeks obciążenia cieplnego na poziomie 3.0–4.0 może powodować znaczny spadek wydajności i stanowić odpowiedni zakres treningu cieplnego. Inni natomiast mogą doświadczyć stosunkowo niewielkiego spadku wydajności na tym samym poziomie i będą potrzebować wyższych wartości – nawet w przedziale 5.0-6.0, żeby trening cieplny był efektywny. Z innej strony, wysiłek w czwartej strefie ciepła może być niebezpieczny, ale nie dla wszystkich musi taki być.

Te indywidualne różnice mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak poziom adaptacji cieplnej, kondycja fizyczna, wzrost, waga, skład ciała, płeć i wiek. Ponadto niektórzy ludzie mogą mieć „niską” lub „wysoką termostatykę” i obserwować niższe lub wyższe wartości, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami.

 

INTELIGENTNY INDEKS OBCIĄŻENIA CIEPLNEGO

Indeks obciążenia cieplnego dostarcza w czasie rzeczywistym informacji o tym, jak ciężko pracuje Twoje ciało, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Po latach intensywnych badań laboratoryjnych, CORE udoskonalił formuły, o które opiera się indeks obciążenia cieplnego tak, by jak najdokładniej odzwierciedlał on obciążenie organizmu.

 

Czym jest obciążenie cieplne?

Ludzki organizm dąży do utrzymania temperatury wewnętrznej w wąskim zakresie (~36,0–37,5°C). Osiąga to poprzez równoważenie produkcji ciepła i jego utraty. Podczas wysiłku fizycznego produkcja ciepła w organizmie wzrasta. Aby to zrównoważyć, ciało aktywuje mechanizmy utraty ciepła.

Organizm wytwarza pot, aby chłodzić skórę przez parowanie, a także rozszerza naczynia krwionośne skóry i podnosi tętno, aby zwiększyć przepływ krwi do skóry. Gdy zapotrzebowanie na chłodzenie jest wysokie, zwiększony przepływ krwi do skóry powoduje odprowadzenie krwi z mięśni.

Kiedy intensywność ćwiczeń i/lub obciążenie cieplne środowiska (wysoka temperatura otoczenia, wysoka wilgotność) są zbyt wysokie, mechanizmy utraty ciepła organizmu nie są w stanie zrekompensować produkcji ciepła. Prowadzi to do wzrostu temperatury wewnętrznej, temperatury skóry i tętna. Ta fizjologiczna reakcja na stres cieplny nazywana jest obciążeniem cieplnym. Podczas aktywności sportowej nadmierne obciążenie cieplne powoduje spadek wydajności. Wielokrotne narażenie na obciążenie cieplne prowadzi natomiast do adaptacji organizmu do ciepła.

 

Więcej niż temperatura wewnętrzna

Temperatura wewnętrzna jest istotnym wskaźnikiem oceny stanu termicznego sportowca. Jednak sama temperatura wewnętrzna nie wystarcza do dokładnego oszacowania obciążenia cieplnego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ przy danej temperaturze wewnętrznej spadek wydajności następuje wcześniej – gdy temperatura skóry jest wyższa, z powodu wzrostu tętna i przepływu krwi do skóry. Ponadto, wysoka temperatura skóry zwiększa uczucie dyskomfortu podczas wysiłku w upale.

Wiele badań wykazało, że koncepcja średniej temperatury ciała jest jednym z kluczowych wskaźników oceny obciążenia cieplnego. Średnia temperatura ciała to średnia ważona temperatury wewnętrznej i temperatury skóry. Do jej obliczenia zazwyczaj wymagane są pomiary z różnych miejsc na ciele. Ze względu na to, że sensor CORE zbiera dane z jednego miejsca, eksperci marki, na podstawie licznych badań laboratoryjnych, opracowali formułę, która pozwala sensorowi dokładnie oszacować średnią temperaturę ciała.

core sensor indeks obciążenia cieplnego

 

Indeks obciążenia cieplnego

Indeks obciążenia cieplnego CORE przekształca szacowaną średnią temperaturę ciała w wartość od 0 do 10. Indeks ten dostarcza bieżącego pomiaru tego, jak ciężko pracuje Twój organizm, aby się ochłodzić.

Indeks obciążenia cieplnego wskazuje wartość w zakresie 0 a 0,9, w momencie w którym układ termoregulacyjny nie jest obciążony. Temperatura wewnętrzna może być podwyższona, ale temperatura skóry wciąż jest niska (np. podczas ćwiczeń w chłodnym klimacie).

Wartość na poziomie 10 jest wartością wyjątkowo wysoką i odpowiada temperaturze wewnętrznej 40°C oraz temperaturze skóry 37°C. Wysiłek przy takich temperaturach przez zbyt długi czas może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i zwiększa ryzyko chorób wywołanych upałem, a nawet udaru cieplnego.

Indeks obciążenia cieplnego jest wyświetlany na żywo w aplikacji CORE, a także na urządzeniach Garmin. Dokładniejszej analizy można również dokonywać po zakończeniu wysiłki.

 

Wykorzystanie indeksu obciążenia cieplnego

Jeśli Twoim celem jest utrzymanie wysokiej intensywności podczas treningów i zawodów, indeks obciążenia cieplnego może być używany m.in. do ograniczenia spadku wydajności. Dzięki utrzymywaniu indeksu obciążenia cieplnego na niskim poziomie (np. poprzez chłodzenie lub dostosowanie odpowiedniego tempa) zwiększasz swojej szanse na to, że krew podczas wysiłku nie zostanie odprowadzona z mięśni.

Indeks obciążenia cieplnego może być również wykorzystywany do prowadzenia treningu cieplnego. Regularne i powtarzane sesje treningowe odbywające się w wysokim zakresie indeksu i trwające 45–80 minut, prowadzą do adaptacji cieplnej i lepszych wyników sportowych.

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 2 Średnia: 3]