Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Exogen to rewolucyjna marka w treningu sportowym i marka, która powstała w oparciu o ważną misję – realną poprawę wyników treningowych i jakości ruchu. Ta misja zrodziła się z jednego prostego pytania – CZY OBECNY TRENING RZECZYWIŚCIE POMAGA OSIĄGNĄĆ PRAWDZIWY POTENCJAŁ CZŁOWIEKA?

Biorąc pod uwagę to, że każdy rodzaj treningu opiera się dzisiaj o obciążenie zewnętrzne wymagające od osoby dostosowania się do obciążenia a nie obciążenia do osoby, odpowiedź brzmiała negatywnie.

Postęp w wynikach sportowych był oczywiście widoczny, ale problem całkowitego rozwinięcia ludzkiego potencjału ciągle rozwiązany nie jest. Exogen wierzy, że możliwe są znacznie lepsze wyniki – od urwania kolejnych minut w maratonie po zejście poniżej 9 sekund w biegu na 100m i wszystko pomiędzy.

Rozwiązaniem jest tutaj umieszczenie obciążeń na ciele w taki sposób, by bez żadnych przeszkód i w zupełnie naturalny sposób odwzorować ludzki ruch – niezależnie od jego złożoności. Takie rozwiązanie to jedyna droga do osiągnięcia swoich maksymalnych możliwości w każdej aktywności i każdej dyscyplinie sportu. Takim rozwiązaniem jest właśnie EXOGEN.

 

EXOGEN to rozwiązanie odpowiadające na kilka ważnych wyzwań związanych z treningiem:


WYZWANIE #1 – SPECYFIKA

Trening musi odpowiadać specyficznym wymaganiom psychicznym i fizycznym danej dyscypliny sportowej i rodzaju aktywności fizycznej

Często trening z obciążeniem kształtuje siłę, masę mięśniową czy wytrzymałość, ale nie przekłada się na prawdziwe postępy w danej dyscyplinie sportu. Przykładowo, przysiady to świetne, kompleksowe ćwiczenie na siłę nóg, ale niekoniecznie ćwiczenie, które poprawi Twoją zwrotność lub rekord życiowy w biegu na 10km.

Optymalnym rozwiązaniem jest dodanie do specyficznego treningu sportowego, obejmującego konkretne dla danej dyscypliny sportu ruchy, lekkiego obciążenia, które nie zakłóca biomechaniki i techniki ruchu.

exogen przysiady

exogen łydki

WYZWANIE #2 – ADAPTACJA

Podobnie jak ludzkie ciało, technologie treningowe muszą idealnie adaptować się do danej osoby i środowiska, w którym odbywa się trening

Wiele rozwiązań treningowych ma sens i pokazuje dobre rezultaty w treningu. Każde z tych rozwiązań odpowiadają jednak na wysiłek wyłącznie w ograniczonym zakresie.

Optymalnym rozwiązaniem jest jak najbliższe połączenie obciążenia zewnętrznego z ciałem i lepsza adaptacja produktu do osoby i warunków treningowych.


WYZWANIE #3 – PROGRESJA

Stopniowy wzrost obciążeń treningowych jest fundamentem sukcesu i periodyzacji treningowej

Żaden trening nie przyniesie rezultatów bez odpowiedniej progresji. Problemem jest jednak również zbyt duża zmiana obciążeń zewnętrznych, często mierzona w kilogramach lub…nie mierzona wcale.

Optymalnym rozwiązaniem jest precyzyjne dodawanie obciążeń nie w zakresie kilogramów a gramów!

exogen sprint

exogen ramiona

WYZWANIE #4 – INTEGRACJA

Bezkompromisowość to brak potrzeby dostosowania się do czynników zewnętrznych, w tym do obciążeń zewnętrznych.

W każdym treningu jednym z kluczowych elementów powinno być 100% skupienie. W treningu z obciążeniem częstym problemem jest skupienie się na obciążeniu a nie na ciele lub ruchu.

Optymalnym rozwiązaniem jest takie zintegrowanie obciążenia z ciałem, by ciężar był odczuwalny praktycznie tak samo jak część ciała.


WYZWANIE #5 – BEZPIECZEŃSTWO

Dawanie z siebie wszystkiego jest koniecznością, ale bez zapominania o bezpieczeństwie każdego treningu i odpowiednim skupieniu na prewencji kontuzji

W sporcie na najwyższym poziomie, konieczna jest praca z maksymalną mocą i prędkością. Przykładowo, w siatkówce serwisy dochodzą do prędkości ponad 100km/h a w tenisie – nawet 200. Dodawanie do takich prędkości dużego ciężaru zewnętrznego może prowadzić nie do postępu a do urazów.

Optymalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiednio lekkiego obciążenia, które pozwoli utrzymać maksymalną prędkość ruchu i zrobić to ze stałą systematycznością.

exogen trening sportowy

exogen piłka nożna

WYZWANIE #6 – INTUICYJNOŚĆ

Każdy człowiek ma inne potrzeby, inne wymagania i inne przyzwyczajenia. Technologie treningowe muszą być więc intuicyjne i łatwe w obsłudze

Każda dyscyplina sportu różni się od siebie bardzo dużą ilością elementów, w tym m.in. sposobem poruszania się. Dodajmy do tego sportowców o zupełnie innych doświadczeniach, przyzwyczajeniach i potrzebach i przypiszmy ich do podobnego programu treningowego opartego o typowe produkty treningowe – dla każdej z tych osób, trening nie będzie intuicyjny i będzie wymagał nauczenia się pewnych ruchów, często z nienajlepszym skutkiem.

Optymalnym rozwiązaniem jest zachowanie naturalnej biomechaniki ruchu i pewnych przyzwyczajeń. Złe przyzwyczajenia można też szybciej wyeliminować pracując z obciążeniem, które jest niemalże częścią ciała a nie produktem zewnętrznym.


WYZWANIE #7 – RADOŚĆ

Kiedy trenujesz, trening powinien być dobrze spędzonym czasem

Trening, który nie jest naturalny najczęściej nie wiąże się z przyjemnością a częścią każdego treningu powinna być radość i przyjemność.

Optymalnym rozwiązaniem jest przywrócenie radości z treningu poprzez trening z odczuwalnym i przynoszącym rezultaty obciążeniem, ale bez obciążania organizmu zbyt dużymi ciężarami, zwłaszcza na co dzień.

exogen model

Produkty Exogen dostępne są w naszym sklepie w zakładce Exogen